Mısır: İsrail Refah Sınır Kapısı'ndan çekilmeli ve yönetimi Filistin'e vermeli Mısır: İsrail Refah Sınır Kapısı'ndan çekilmeli ve yönetimi Filistin'e vermeli

Yerlerinden edilen bir Filistinli aile, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus şehrinde ailesiyle birlikte harabeye dönen bir binaya sığındı.

Muhammed İbrahim eş-Şevab Ebu Firas, Abesan el-Kebira bölgesinden çocukları ve torunlarıyla birlikte göç etmek zorunda kaldıklarını ve kısmen yıkılmış bir binaya sığındıklarını ifade etti.

Abesan el-Kebira bölgesini terk ettikten sonra sığındıkları bölgeleri tekrar tekrar terk etmek zorunda kaldıklarını, şimdi ise buldukları kısmen yıkılmış binaya sığındıkların ve suya dahi ulaşamadıklarını ifade eden Ebu Firas, maruz kaldıkları muamelenin insanlığa ve medeniyete sığmadığını vurguladı.

Aile ferdi Gazzeli kadın, Abesan'dan Han Yunus'a yürüyerek göç ettiklerini ve yaşadıklarından yorulduğunu ifade etti. Bir diğer aile ferdi olan Gazzeli adam ise, bölgedeki bir fırında çalışarak aile geçimine katkı sağladığını ifade etti.

İsrail saldırıları sebebiyle yerinden edilen Filistinli aile, Han Yunus kentinin doğusunda, saldırılardan büyük zarar görmüş ve duvarlarının yıkıldığı görülen bir binaya sığınarak zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Editör: Seyda Kocaöz