“Gazzeli hükümet heyeti Mısırlı yetkililerle birçok önemli konuda anlaşma sağladı”

filistinli bakan yardimcisi gazze de yeniden 14207186 amp

Gazze’nin İmarı Konseyi Başkanı ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Vekili Naci Serhan yaptığı açıklamada şu an Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan hükümet heyetinin Mısırlı yetkililerle yaptığı görüşmelerde önemli birtakım konularda ve özellikle de Gazze’nin yeniden imarı konusunda ittifak sağlandığını söyledi. 

Serhan, üzerinde ittifak sağlanan konuların başında Mısır’ın yardımıyla, Beyt Lahiya’daki El-Atatire Mahallesi’nin batısında Amerikan bölgesinde bir yerleşim sitesi inşa edilmesi projesinin başlatılması konusunun yer aldığını ifade etti. 

Ayrıca Şucaiyye Kavşağı’nın üzerine bir üst geçit inşa edilmesi işlemlerinin başlatılması konusunda da anlaşma sağlandığını belirtti. 

Serhan, başlatılması kararlaştırılan projelerde kullanılacak malzemelerin tümünün Refah kara sınır kapısından sokulması konusunda da anlaşma sağlandığını söyledi. 

Serhan, Er-Reşid Caddesi’nin geliştirilmesi için ihale açılması işleminin de bu ay içinde gerçekleşmesi beklentisi içinde olduğunu dile getirdi. Eğer ihale açılırsa caddenin restore edilmesi işleminin altı içinde tamamlanması bekleniyor. 

Serhan, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın yeniden imar ve onarım işlemlerinin bir an önce başlaması ve tamamlanması için gerekli bütün kolaylıkları sağladığını, başkanlığını bu bakanlığın yaptığı ve muhtelif bakanlıklardan ve belediyelerden üyelerin yer aldığı bir Yüksek Organizasyon Kurulu’nun projelerin hayata geçirilmesi işlemlerini takip ettiğini dile getirdi. 

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi