İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Yapıcı, Ümraniye Yücel Çelikbilek İmam Hatip Ortaokulu'ndaki yarışma öncesi yaptığı konuşmada, imam hatip okullarında din eğitiminin yanı sıra fen ve sosyal bilimler derslerinin de verildiğini anlattı.

Kur'an-ı Kerim'i bilmenin önemine dikkati çeken Yapıcı, "Kur'an-ı güzel okumak, ezanı güzel okumak yani dinin davet, irşat, çağrı boyutunu insanlığa güzel bir estetik, güzel bir seda ile onların gönüllerine dokunacak bir nitelikte okumak bambaşka bir maharettir. Onun için buradaki öğrencilerimizin tamamı Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma gayesiyle buraya geldiler, Cenabıhak emeklerinin karşılığını kat kat versin." ifadelerini kullandı.

23 yarışmacıdan 3'ü seçildi

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan yarışmada, 5 kişilik jürinin kuralları hatırlatmasının ardından yarışmacılar kendileri için belirlenen ayetleri okudu.

İstanbul genelindeki imam hatip ortaokullarındaki 205 öğrenciden elenerek 23 yarışmacının katıldığı finalde, 3 öğrenci dereceye girdi.

Jüri üyeleri tarafından değerlendirilen yarışmacılardan Sancaktepe Musa Efendi İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Ömer Faruk Açı birinci, Şehit Muharrem Kerem Yıldız İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Ömer Faruk Erdal ikinci ve Uluslararası Kaptan Ahmet Erdoğan İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Muhammet Furkan Akyıldırım üçüncü oldu.

Dereceye girenlerin belirlenmesiyle yarışmaya katılan tüm öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Donald Trump'a yönelik suikast girişimini kınadı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Donald Trump'a yönelik suikast girişimini kınadı

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen projede ilerleyen günlerde diğer illerdeki finalistlerin de belirlenmesinin ardından "Genç Sada Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali" gerçekleştirilecek.

Editör: Daily Ummah