İsrail güçleri, İsrail'in iddialarına göre Gazze Şeridi'nin kuşatma altındaki kıyı yerleşim bölgesine komşu İsrail şehirlerinin güvenliğini tehdit eden önde gelen Filistinli direniş liderlerini öldürme bahanesiyle çok sayıda çocuk ve kadına karşı yeni bir "katliam" gerçekleştirdi.

Salı gününün erken saatlerinde İsrail ordusu, Filistin İslami Cihat hareketinin üç komutanının yaşadığı bir eve yönelik bir dizi hava saldırısı düzenleyerek en az 13 Filistinliyi öldürdü ve yaklaşık 20 Filistinliyi daha yaraladı. 

Gazze merkezli Filistin sağlık bakanlığı yaptığı basın açıklamasında, "cenazeleri Gazze şeridindeki yerel hastanelere nakledilirken kurbanlar arasında üç çocuk ve yedi kadının da olduğunu" söyledi. 

Yerel görgü tanıkları, hava saldırılarından kaynaklanan ve komşu evlere de ciddi şekilde zarar veren şiddetli patlamalar duyduklarını söyledi. 

Şeritte yaşayanlar, dün gece öldürülen ve yaralanan çocukların ve annelerinin düzinelerce fotoğraf ve videosunu geniş çapta paylaşarak, onların yasını tutarken İsrail'in saldırısını da "katliam" olarak adlandırdılar. 

Miral Abu Khsiwan, Gazze'ye yapılan saldırıda hayatını kaybeden kardeşi ve annesi için döktüğü göz yaşları için fotoğraflanmış. Bu fotoğraflara sosyal medyada ve yerel basında karşılaşamk mümkün. 11 yaşındaki kızın çektiği bu büyük acıya herkesin tanık olması isteniyor. Meral, bombalamanın olduğu an ile ilgili birşey hatırlamıyor. Aklında kalan sadece ağır patlama sesler, ve onu kucağına alan yabancı adamlar. 

Diğer bir tanık olan Şirin Şahin ise, Gazze'nin fakir halkına karşı bir katliam yaşandığına işaret ediyor ve ekliyor; "İsrail suçları yüzünden hiçbir zaman güvenlik içinde yaşayamayacağız gibi görünüyor."

Diğer bir tanık İslam Afifi, uykusundan bomba sesleri ile nasıl uyandığını anlatıyor. Aklına ilk gelen şey çocuklarının canını kurtarmak olmuş. Kırılan camlar ve yıkılan duvarlara rağmen çocuklarını komşuların yardımı ile kurtardığını ifade ediyor ağlayan gözlerle. 

Gazze'de yaşayan başka bir kadın olan Hanan al-Rouby, Gazze'de büyük bir askeri çatışma korkusu nedeniyle ne kendisinin ne de dört çocuğunun gece boyunca uyumadığını söyledi. 

34 yaşındaki genç anne, "Patlamaları duyduğumuzda çocuklarım çığlık attı ve onları zar zor sakinleştirebildim" dedi. 

İran'ın Suriye'deki ABD güçlerine yönelik yeni saldırılar planladığı iddia edildi İran'ın Suriye'deki ABD güçlerine yönelik yeni saldırılar planladığı iddia edildi

İsrail ordusu, "terör örgütü" olarak gördüğü İslami Cihad'ın üç liderini hedef aldığını ve gruba ait "silah üretim tesislerini" vurduğunu iddia etse de hayatını kaybedenlerin sivil olmasına ise değinilmedi. 

Ordu sözcüsü Richard Hecht, gazetecilere, gücün 40 uçaktan oluşan gece saldırılarında "başarmak istediğimizi başardığını" iddia etti.

Ortadoğu Haber