Gözaltındaki Gazzeliler için Sde Teiman gözaltı merkezinde kurulan sahra hastanesinde görev yapan bir doktor; geçen hafta İsrail Savunma Bakanı, Sağlık Bakanı ve Başsavcısına gönderdiği mektupta, tesisteki koşulların tutukluların sağlığını tehlikeye atabileceğini ve hükümeti yasaları ihlal etme riskiyle karşı karşıya bırakabileceğini söyledi.

İsrail, Filistinliler için "güvenli" ilan ettiği bölgenin derhal boşaltılmasını istedi İsrail, Filistinliler için "güvenli" ilan ettiği bölgenin derhal boşaltılmasını istedi

Doktor mektupta "Daha bu hafta iki mahkûmun kelepçe yaralanmaları nedeniyle bacakları kesildi ve bu maalesef rutin bir olay" diyor. [Kaynaklarca ismi belirtilmeyen] doktor; mahkumların pipetle beslendiğini, bezle dışkıladığını ve sürekli kelepçeli tutulduğunu, bunun da tıbbi etik ve yasaları ihlal ettiğini ifade ediyor.

(Sde Teiman tesisi Gazze savaşının başlamasından hemen sonra, aralarında 7 Ekim’deki Aksa Tufanı’na katılan mücahidlerin de bulunduğu iddia edilen bir grup Filistinliyi, normal bir cezaevine nakledilene kadar tutmak üzere kurulmuştu.)

Tesisin kurulduğu dönemde Knesset [İsrail’in yasama organı], tutukluların hangi koşullarda tutulabileceğini belirleyen bir yasa değişikliğini onaylamıştı. Gazze Şeridi'nde kara harekatının başlamasından bu yana, tutuklanan Gazzelilerin çoğu terörizme karışıp karışmadıklarının araştırılması için Sde Teiman'a; suçtan aklananlar ise daha sonra Gazze'ye geri gönderildi.

Doktor, mektubu yazma gerekçesini şöyle açıklıyor: "Tıbbi tesisin faaliyete geçtiği ilk günlerden bugüne kadar ciddi etik ikilemlerle karşı karşıya kaldım. Dahası, (bu mektubu) tesisin faaliyetlerinin Yasadışı Savaşçıların [savaşan devletin belirlediği kriterlere uymadığı için ele geçirildiğinde savaş tutsağı sayılmayan, dolayısıyla savaş tutsakları için belirlenmiş uluslararası haklardan mahrum olan kişileri ifade eden bir ifade] Hapsedilmesi Yasası'nın sağlıkla ilgili tek bir maddesine bile uymadığı konusunda sizi uyarmak için yazıyorum."

Doktor, Sde Teiman'da kurulan hastanedeki tüm hastaların, ne kadar “tehlikeli” görüldüklerine bakılmaksızın dört uzuvlarından [eller ve ayaklar] kelepçelendiğini vurguluyor. Tutukluların gözleri bağlanıyor ve hepsi pipetle besleniyor. Doktor, yazdığı mektupta, "Bu koşullar altında, pratikte, genç ve sağlıklı hastalar bile bir ya da iki hafta hastanede kaldıktan sonra kilo kaybediyor" diyor ve hastaneye düzenli olarak tıbbi ekipman ya da ilaç tedarik edilmediğini de sözlerine ekliyor.

Whatsapp Görsel 2024 04 15 Saat 10.05.41 Abf650De

İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcülük Birimi cevaben, tutuklulara sağlık ihtiyaçları için yeterli yiyecek verildiğini ve tıbbi durumlarına uygun olarak tuvalete erişimlerinin sağlandığını söyledi. Bunun yanında tutuklulara ancak hareketlerinin kısıtlanması halinde çocuk bezi verildiği belirtildi.

Sahra hastanelerinde tutulan kelepçeli ve gözleri bağlı hastaların bakımına ilişkin prosedürler geçtiğimiz Aralık ayında İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanmıştı. Bir bakanlık yetkilisi, tutukluların kelepçelenmesi politikasının bir sağlık personelinin bir hasta tarafından saldırıya uğramasının ardından başlatıldığını söyledi. Genel bir kaide olarak Sde Teiman'daki tutuklular günün 24 saati kelepçeli tutuluyor.

Doktora göre, tesisin hastanesindeki hastaların yarısından fazlası İsrail'de gözaltında kaldıkları müddet boyunca sürekli kelepçeli olarak tutulmaları nedeniyle oluşan yaralanmalar nedeniyle orada bulunuyor. Doktor, mektubunda, kelepçelerin "tekrarlanan cerrahi müdahaleler gerektiren" ciddi yaralanmalara neden olduğunu beyan ediyor.

Bir IDF sözcüsü, iddialara yanıt olarak, tutukluların kelepçelenme şeklinin "yasalara uygun olarak ve askerlerin ve sağlık personelinin güvenliğini sağlamak amacıyla her tutuklunun tehlikeliliğinin bireysel olarak tespit edilmesine göre" belirlendiğini ifade etti.

Ayrıca bir tutuklunun kelepçelenip kelepçelenmeyeceğine karar verilirken sağlık durumunun ve sağlık görevlilerinin tavsiyelerinin dikkate alındığını belirtti. Ordu, yaralanmalar nedeniyle tesiste kullanılan kelepçelerin başka bir türle değiştirildiğini ve gardiyanların kelepçeler ile tutukluların uzuvları arasında yeterli boşluk olmasını sağladığını söyledi.
Whatsapp Görsel 2024 04 15 Saat 10.05.41 27E5E2Af

Doktorun iddialarına ek olarak Haaretz'e konuşan diğer üç kaynak, savaşın başında uzun süre plastik kelepçe takıldığı için elleri yaralanan bir tutuklunun bir elinin kesildiğini söyledi. Bir IDF sözcüsü olayın soruşturulduğunu ancak herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı için askeri soruşturma açılmamasına karar verildiğini belirtti.

Başka bir kaynağa göre ise, [onlarca] tutuklunun fiziksel durumu kötü durumda. Birçoğu çatışmalarda ya da savaş sırasında yaralanmış ve bu yaralanmalar Sde Teiman'daki hapsedilme koşulları ve hijyen eksikliği nedeniyle daha da kötüleşmiş. Aralarında kronik rahatsızlardan ve epilepsi nöbetlerinden muzdarip mahkûmlar da var ve savaş başladığı günden itibaren sürekli ilaç sıkıntısı yaşanıyor.

Aynı kaynak, birçok tutuklunun sağlık sorunları olmasına rağmen, çoğunun Sde Teiman hastanesinde tedavi edilmediğini, normal cezaevinde kaldıklarını ve stajyer doktorlar tarafından tedavi edildiklerini ifade ediyor. İddia, Gazze'ye dönmeleri için serbest bırakılan tutukluların ellerindeki yaraları gösteren fotoğraflarla da destekleniyor.

Daily Ummah

Editör: Daily Ummah