Güney Afrika Dışişleri Bakanı Naledi Pandor, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) kısa bir süre önce İsrail'in eylemlerinin soykırım anlamına gelebileceğine hükmetmesi ve Gazze'deki Filistinlilere zarar verilmesini engellemesini öne sürmesinin ardından, İsrail istihbaratından kendisine ve ailesine yönelik tehditler aldığını açıkladı. Pandor, tehdit mesajlarının ardından güvenlik önlemleri aldığını ve durumu polisle bildirdiğini söyledi: 

"Daha fazla güvenliğe sahip olmamızın daha iyi olacağını düşündüm. Ama daha çok ailem için endişeleniyorum çünkü bazı sosyal medya mesajlarında çocuklarımdan bahsediliyor ama bu olağan bir durum. İsrail ajanları, istihbarat servisleri böyle davranıyor ve sizi korkutmaya çalışıyorlar. Bu yüzden korkmamalıyız. Yürütülmekte olan bir dava var." 

Faslı doktor: "Gazze'deki olaylar dünya için utanç lekesi" Faslı doktor: "Gazze'deki olaylar dünya için utanç lekesi"

Pandor, tıpkı Filistin halkının Güney Afrika'nın ırksal ayrımcılık sistemine karşı verdiği mücadelede olduğu gibi, hükümetin de UAD davasını sonuna kadar götürmeye kararlı olduğunu söyledi:

"Artık geri duramayız. Onlarla birlikte olmalıyız. Bence izin vermememiz gereken şeylerden biri de cesaretimizin kırılmasıdır. Buna devam etmemiz son derece önemli. Güney Afrika halkıyla konuştuk, neden bu ahlaki yolu seçtiğimizi anlıyorlar."

Daily Ummah