Afganlar Dondurucu Soğuklarla Mücadele Ediyor Afganlar Dondurucu Soğuklarla Mücadele Ediyor

Müdür, üç gün sonra, aldığı yaralar sebebiyle hayatını kaybetti. Olay, geniş çapta kınamalara yol açtı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Hama’daki yerel kaynaklar, el-Kusur mahallesindeki Abdulmuin Katramiz Okulu Müdürü Abdülaziz el-Kasım’ın katilinin, genç bir çocuk olduğunu aktardı. Çocuk önce öğretmenin arabasının camını kırdı, ardından ara sınavların ilk günü olan çarşamba günü okula gittiğinde müdüre saldırarak, birçok kişinin gözü önünde karnına üç bıçak darbesi indirdi ve sonrasında olay yerinden kaçtı.

İlk kez tanık olunan bu olay, Hama şehrini ve şehirdeki öğretim kadrosunu sarstı. Şehir yönetimi olayı kınayan bir açıklama yaptı. Bali Mahmud Zenbua, failin tutuklanması için bölgedeki tüm ilgili makamların seferber edildiğini duyurdu. Vali “Öğretmene saldırı, eğitime saldırıdır ve kabul edilemez bir davranıştır” dedi. Ayrıca “Yasalar, devletin prestijini baltalamaya, kaos çıkarmaya ve bölgede güvenlik ve asayişi istikrarsızlaştırmaya çalışanlar için caydırıcı olacaktır” ifadelerini de sözlerine ekledi.

Hama’daki Eğitim Müdürlüğü, öğretmen ve eğitimci Abdülaziz el-Kasım’ın hayatını kaybettiğini duyurdu. Vatandaşlar, ‘suç ortamı oluşturan başıboşluk ve kanunsuzluk halini’ kınarken, Suriye’deki eğitim durumunun ‘bozulmasını’ ve on yıllık savaş ve güvenlik kaosun ardından öğretmenlerin ve eğitimcilerin prestijinin azalmış olmasını eleştirdiler.

Polis, öğretmen ölmeden önce ifadesini alabildi, çünkü o sırada durumu neredeyse stabildi, ancak sonrasında ölümüne yol açan diğer sağlık sorunlarından muzdarip olması nedeniyle bazı komplikasyonlar meydana geldi. Hama’daki Eğitim Müdürü, ölümüne yol açan komplikasyonlardan önce öğretmeni yoğun bakımda ziyaret etti.

Suriye’de eğitim seviyesi, savaş öncesine kıyasla felaket sayılan seviyelere geriledi. Zira 15-24 yaş arası genel okuryazarlık oranının yüzde 95’ten yüzde 50’ye düştüğü tahmin ediliyor. Eğitimi yarıda bırakan çocuk sayısı ise yurt içinde ve yurt dışında yaklaşık üç milyona ulaştı. Eğitimi kalıcı olarak bırakanların oranı, 13 yaşındakilerin yüzde 60’ına, 16’yaşındakilerin yüzde 80’ine ulaştı. Raporlar, uyuşturucuların artık okulların kapılarına da ulaştığını çocuklara ve ergenlere satıldığını gösteriyor.