Hamaney, İran'da yeni yılın ilk günü olarak kutlanan Nevruz Bayramı münasebetiyle Meşhed kentindeki İmam Rıza Türbesi'nde iç ve dış politikada yaşanan son gelişmelere ilişkin konuştu.

Mahsa Emini gösterilerinde "değişim" ve "dönüşüm" gibi kavramların ülke düşmanları tarafından gündeme getirildiğini söyleyen Hamaney, "Siyonist rejim (İsrail) ve emperyalistlerin İran için 'değişim', 'dönüşüm', 'yapısal değişim' ve 'devrim' gibi kavramları kullanmalarının ardında İran'ın kimliğini değiştirme amacı yatmaktadır." dedi.

ABD yönetiminin Mahsa Emini gösterilerine destek verdiğini hatırlatan Hamaney, gösterilere İran halkından az bir kesimin katıldığını öne sürerek, halkın oyuna gelmediğini savundu.

- "Avrupa ülkelerine küsmüş değiliz"

Rejim karşıtı gösterilerin sergilendiği eylemlerin amacının İran'ı zayıflatmak olduğunu ifade eden Hamaney, ülkesinin yalnızlaştırılmaya çalışıldığına, Batılı ülkelerle ilişkilerin zayıf olmasının "dünyada yalnızlık" olarak değerlendirildiğine işaret etti.

Hamaney, "Bizim ABD ve Batılı ülkelerle irtibatımızın zayıf olduğu doğrudur. Ama Doğu ülkeleriyle irtibatımızı yüzde 100 güçlendirdik." diye konuştu.

Bölge ülkeleriyle ilişkilerini artırdıklarına değinen Hamaney, "Avrupa ülkelerine küsmüş değiliz. Onlardan ABD'nin politikalarına körü körüne uymayanlarla işbirliği yapmaya hazırız." ifadelerini kullandı.

- "Ekonomiyi devletin tekeline vermek ülke ekonomisine darbe vurdu"

İran'da ekonomik alanda devlet hakimiyetini eleştiren Hamaney, devletin özel teşebbüse alan açması gerektiğini söyledi.

Hamaney, sözlerine şöyle devam etti:

"İran'ın zayıf noktalarından biri ekonomi. Devrimin ilk yıllarında ekonomiyi devletin tekeline vermek ülke ekonomisine darbe vurdu. Bizim zayıf noktamız, ekonomide aşırı devlet girişimciliği. İş adamları ve özel şirketlerin atıl kaldığını ve ekonomi yönetiminin halkın değil de devletin elinde olduğunu görüyoruz.

En büyük sorunumuz ekonominin devlet ekonomisi olmasıdır. Üretimde devlet kurumları halkla rekabet etmemelidir. Devrimin ilk yıllarında ekonomiyi devlet hakimiyetine vermemizin nedeni, ekonomide adaleti sağlamaktı fakat ekonomik adalet sağlanamadı."

- "Ukrayna'daki savaşta hiçbir dahlimiz yok"

Ukrayna'daki savaşı ABD'nin ortaya çıkardığını ileri süren Hamaney, söz konusu savaşta İran'ın müdahalesinin olduğu yönündeki iddiaları yalanladı.

Hamaney, "Bu savaşı ABD meydana getirdi ve savaştan en çok da ABD faydalanıyor. ABD, Ukrayna savaşını, NATO'yu Doğu'ya genişletmek amacıyla gerçekleştirdi. Bizim Ukrayna savaşında hiçbir dahlimiz yok." dedi.

- Mahsa Emini gösterileri

İran'ın başkenti Tahran'da 13 Eylül 2022'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşat Devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini, 16 Eylül'de yaşamını yitirmişti.

Emini'nin ölümü üzerine memleketi Sakkız'da 17 Eylül 2022'de başlayan gösteriler, ülke geneline yayılarak yönetim karşıtı protestolara dönüşmüştü.

Aylarca süren olaylarda yaklaşık 500 gösterici öldürülmüş, 100'den fazla emniyet görevlisi hayatını kaybetmişti.