Hamas: Açlık grevindeki esirlerin çektikleri sıkıntılardan işgal rejimi sorumlu

thumbs b c 301045375b6a80568795ae880c3eedfa

İslami Direniş Hareketi (Hamas), idari hapis cezalarını protesto için uzun süredir açlık grevinde olan Filistinli esirlerin çektikleri sıkıntılardan ve yol açabileceği sonuçlardan işgal rejiminin sorumlu olduğunu ifade etti.

Hamas sözcülerinden Fevzi Berhum, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, işgal rejimi cezaevleri idaresinin esirleri açlık grevinden vazgeçirmek için başvurduğu uygulamaları kınadı.

Esirlere vefanın Filistin halkının, direniş gruplarının ve entelektüellerin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerini gerektirdiğini söyleyen Berhum, açlık grevindeki esirlere destek çağrısında bulundu.

Uluslararası kuruluşları ve insan hakları örgütlerini sessizliklerini bozarak esirlerin haklı davasına destek olmaya davet eden Berhum, başta açlık grevindekiler olmak üzere işgal rejimi zindanlarında tutulan esirlerin çektikleri sıkıntılara ve işgalcilerin ihlallerine son verilmesi için acilen harekete geçilmesini istedi.

İdari hapis cezalarını protesto için açlık grevine başlayan Filistinli altı esir uzun süredir eylemlerini sürdürüyor.

Filistinli esirlerden Kayid El-Fesfus’un 116, Mikdad El-Kavasimi’nin 109, Alâ El-A’rac’ın 92, Hişam Ebu Hevaş’ın 82, Lüey El-Eşkar’ın 28 ve Iyad El-Herimi’nin 46 gündür açlık grevinde olduğu bildirildi.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi