İsrail askerleri, Kudüs'te Filistinlilere ait 2 iş yerini yıktı İsrail askerleri, Kudüs'te Filistinlilere ait 2 iş yerini yıktı

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, İsrail Güvenlik Kabinesi'nin, 5 kaçak yerleşim birimini yasallaştırmasının, "faşist İsrail hükümetinin, Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'in Batı Şeria'yı kontrol altına almak için yaptığı radikal planları uygulama yolunda ilerlediğini gösterdiği" ifade edildi.

Filistin tarafının, İsrail'in bu uygulamalarına ve Filistin halkına karşı düşmanlığın dozunu artıran radikal hükümetin politikalarına topyekûn karşı koyması gerektiği kaydedilen açıklamada, uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletlerin (BM) de kınamanın ötesinde fiili adımlar atması gerektiği vurgulandı.

İsrail hükümetinin Batı Şeria'da kontrolü sağlamak, halkı zorla göç ettirmek ve Filistin davasını tasfiye etmek amacıyla yürüttüğü çalışmaların başarısız olacağı ve karşısında Filistin iradesiyle Batı Şeria'da yükselen direniş dalgasını bulacağı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca Filistinlilere, "Batı Şeria ve Kudüs'te düşmanla çatışmaya devam etmeleri" çağrısı yapıldı.

İsrail Güvenlik Kabinesi, Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'in talebi üzerine Batı Şeria'nın "B bölgesi"nde bulunan 5 kaçak yerleşim biriminin yasallaştırılmasını onaylamıştı.

Editör: Mücahit Talha Altın