Gazze'de can kaybı 37 bin 598'e çıktı Gazze'de can kaybı 37 bin 598'e çıktı

İsrail'in, 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirten Biden, ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerinden çekilmeyi ve tarafların elindeki rehinelerin bir bölümünün serbest bırakılmasını öngördüğünü bildirdi.

"Yeni taslak 3 aşamadan oluşuyor ve ilk aşama 6 haftalık; İsrail güçlerinin Gazze'deki yerleşim yerlerinden tam olarak geri çekilmesini içeriyor." diyen Biden, bu süreçte Hamas'ın elindeki öncelikle yaşlıların ve kadınların bulunduğu bir grup rehinenin, buna mukabil İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin bir bölümünün de serbest bırakılmasının beklendiğini söyledi.

ABD Başkanı, bu ilk aşamada Gazze'ye insani yardımların günlük 600 tır seviyesine çıkarılmasının da öngörüldüğünü kaydetti.

Hamas, Biden'ın ateşkes teklifinin ardından basın açıklaması yaparak, teklife olumlu baktıklarını belirtti:

"İslami Direniş Hareketi (Hamas), ABD Başkanı Joe Biden'ın bugün (31-5-2024) yaptığı konuşmada yer alan kalıcı ateşkes, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nden çekilmesi, Gazze'nin yeniden imarı ve esir takası çağrılarını olumlu karşılamaktadır.

ABD'nin bu tutumunu ve Gazze'deki savaşa son verilmesi gerektiğine dair bölgesel ve uluslararası alanda oluşan inancı, halkımızın efsanevi kararlılığının ve yiğit direnişinin bir sonucu olarak görüyoruz.

Hamas, kalıcı ateşkes ve [İsrail güçlerinin] Gazze Şeridi'nden tamamen çekilmesi, [Gazze'nin] yeniden inşası, yerlerinden edilenlerin yerlerine dönmesi ve işgalin böyle bir anlaşmaya bağlılığını açıkça ilan etmesi halinde gerçek bir esir takası anlaşmasının yerine getirilmesine dayanan herhangi bir teklifle olumlu ve yapıcı bir şekilde ilgilenmeye hazır olduğunu teyit eder."

Daily Ummah

Editör: Mücahit Talha Altın