Hamas'tan yapılan yazılı açıklamaya göre Heniyye, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Filistin davasına ilişkin gelişmelerin yanı sıra Libya'nın İsrail'le normalleşmeyi reddeden duruşu ele alındı.

İsrail'in Libya'nın normalleşmeyi reddeden duruşuna karşı yeni girişiminde de başarısız olduğunu kaydeden Heniyye, "Libya'nın tüm kurum ve makamlarıyla sergilediği tutum, Filistin halkı tarafından takdir ediliyor." ifadelerini kullandı.

Heniyye, Filistin halkının, Libya'nın diğer bazı Arap ülkelerinin aksine sergilediği tutumla gurur duyduğunu vurguladı.

Ürdün'de hükümet yedinci kez revizyona gitti Ürdün'de hükümet yedinci kez revizyona gitti

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Menfi de ülkesinin Filistin davasıyla ilgili duruşunun değişmeyeceği ve Filistin halkının yanında durmaya devam edeceğini belirtti

Menfi, "Libya, Filistin'le ilişkilerinde ve İsrail'i işgalci olarak görme konusunda kırmızı çizgileri aşmayacak." dedi.

Menguş'un, İsrail Dışişleri Bakanı ile görüşmesi tepki çekmişti

İsrail Dışişleri Bakanlığından 27 Ağustos'ta yapılan yazılı açıklamada, "İsrail ve Libya dışişleri bakanları arasında tarihi bir toplantı" gerçekleştirildiği belirtilmişti.

Açıklamada, Dışişleri Bakanı Cohen'in geçen hafta İtalya'nın başkenti Roma'da Libyalı mevkidaşı Menguş ile bir araya geldiği toplantının, "iki ülke arasında işbirliği ve ilişki olanaklarının incelenmesini" amaçladığı kaydedilmişti.

Görüşmenin, iki ülke dışişleri bakanları arasında yapılan "ilk toplantı" olduğuna işaret edilen açıklamada, "Toplantıda bakanlar, iki ulus arasındaki tarihi bağları, Libya Yahudilerinin mirasını, ülkeler arasındaki işbirliği olasılığını, İsrail'in insani konularda, tarım, su yönetimi ve daha pek çok konuda verebileceği yardımı tartıştı." ifadeleri kullanılmıştı.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Dışişleri Bakanı Menguş'u İsrail Dışişleri Bakanı ile görüşmesi nedeniyle görevden almış ve hakkında soruşturma açılmasına karar vermişti.

Gelişmenin kamuoyunda duyulması Libya genelinde büyük tepki çekerken, ülkede başkent Trablus'un yanı sıra birçok kentte gösteriler düzenlenmiş ve siyasi ve toplumsal kesimlerden Menguş'u kınayan açıklamalar gelmişti.

Libya, İsrail'i tanımıyor

Kuzey Afrika ülkesi Libya, İsrail'i tanımıyor ve Tel Aviv ile diplomatik ilişkileri bulunmuyor. Libya pasaportunda "İşgal altındaki Filistin toprakları (İsrail) dışında bütün ülkelere gidebilir." notu bulunuyor. Ayrıca İsrail ile ilişki kurmak kanunen yasak ve cezai müeyyideye tabi.

Libya'daki 1957 yılı 62 sayılı "İsrail'i Boykot Kanunu" adıyla bilinen yasanın ilk maddesinde "Gerçek ya da tüzel kişilerin, İsrail'deki kişi veya kurumlarla, onlara bağlı çalışanlarla herhangi bir anlaşma yapması yasaktır." ifadesi yer alıyor.

Kanunun 7. maddesinde buna aykırı davrananların "3 yıldan az, 10 yıldan çok olmamak kaydıyla hapis cezasına çarptırılacağı" kaydediliyor.