İşgal altındaki El-Ağvar bölgesinde araçla çarpma yoluyla gerçekleştirilen çifte eylemi tebrik ettiğini bildirdi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Filistin halkının kahramanlarından bir kişinin işgal altındaki El-Ağvar bölgesinde gerçekleştirdiği ve 5 işgalci askerin, 1 de yahudi yerleşimcinin yaralandığı, araçla çarpma yoluyla gerçekleştirilen çifte eylemi tebrik ettiğini bildirdi. 

Hamas dün (30 Ekim Pazar) akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, işgal rejiminin Filistin halkına ve kutsal mekanlarına yönelik saldırılarının devam etmesi durumunda kendisine daha büyük acılar çektirecek ve kendisini daha fazla zora sokacak yeni eylemlere hazır olması, kanları akar vaziyette yerlere atılmış askerlerin görüntülerine de alışması gerektiğini hatırlattı. 

Hamas açıklamasında, Filistin halkının Aksa'ya ve şehitlere verdiği sözün dönülmesi mümkün olmayan bir söz olduğunu, Nablus, El-Halil, Silvad, Cenin, Şuafat ve El-Ağvar'da işgalciye vurulan acı verici darbelerin Filistin halkının henüz sakladığı büyük kalkışmanın bir öncüleri olduğunu ifade etti. 

Hamas bir başka açıklamasında da Kudüs'ün El-Ayzeriye beldesi ahalisinden, işgalcilere karşı iki ayrı araçlı çarpma eylemi gerçekleştirdikten sonra şehit edilen 47 yaşındaki Berekat Musa Udeh'in şehadetini tebrik ettiğini dile getirdi. 

Dün, Filistin'in Batı Şeria bölgesinin doğu kesiminde yer alan Eriha şehrinin güneyinde ve El-Ağvar bölgesinde bulunan Peygamber Musa Köyü civarında işgal askerlerine karşı araçlı saldırı eylemi gerçekleştirerek 5 askerin yaralanmasına sebep olan Berekat Udeh, askerlerin ateş etmeleri üzerine aracıyla oradan uzaklaşarak El-Muğ yahudi yerleşim merkezi istasyonunda otobüslere çarparak ikinci bir eylem gerçekleştirip bir yerleşimcinin yaralanmasına sebep olduktan sonra işgal askerleri tarafından şehit edilmişti. 

Olaydan sonra işgal güçlerinden çok sayıda askerin Eriha, Kudüs ve El-Ağvar üçgeninin arasında kalan Peygamber Musa Köyü bölgesine yayıldığı bildirildi.

İran'lı Polisler Kadınların Mahrem Yerlerini Hedef Alıyor İran'lı Polisler Kadınların Mahrem Yerlerini Hedef Alıyor

Eriha'daki eylem evvelki gece El-Halil'de Muhammed El-Ca'beri'nin El-Halil'de gerçekleştirdiği, işgalcilerden bir yerleşimcinin öldürüldüğü 5 yerleşimcinin yaralandığı, eylemcinin de şehit edildiği ateş açma eyleminden birkaç saat sonra gerçekleştirildi. 

İşgal rejiminin Savaş Bakanı Benny Gantz dün yaptığı açıklamada, Batı Şeria'da durumun çok çetrefil olduğunu, ödenmesi gereken bedelin de çok acı verici ve zor olacağını söylemişti.

headlineimageadapt1460highpalestine-intifada-1013151444929801577-1503400313

Filistin Enformasyon Merkezi