Hamas lideri Heniyye’den direniş için milli strateji çağrısı

918935610

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, mevcut dönem için ortak bir siyasi program benimsenmesi çağrısında bulundu.

Heniyye, “Hamas’ın milli proje hakkında geleceğe yönelik düşünceleri” konulu panele katılarak yaptığı konuşmada, milli proje inşası için beş önemli unsurun bir arada bulunması gerektiğine işaret ederek, söz konusu unsurların milli projeye yeniden itibar kazandırmak, sabiteler ve hedefler üzerinde ittifak etmek, Filistin Kurtuluş Örgütü’nü yeniden yapılandırmak, mevcut aşama için bir siyasi program üzerinde uzlaşmak ve mücadele stratejisi belirlemek olarak sıraladı.

Müşterek görüşler ve imzalanan anlaşmalar çerçevesinde mevcut dönem için ortak bir siyasi program benimsenmesi gerektiğini dile getiren Heniyye, bir siyasi program üzerinde uzlaşma sağlayabilecek siyasi birikime sahip olduklarını kaydetti.

Diplomasiyle direnişi birlikte yürütecek bir mücadele strateji üzerinde uzlaşma sağlanması gerektiğini ifade eden Heniyye, Batı Şeria’da gelişip işgale karşı intifadaya dönüşecek bir halk direnişine katılmaya hazır olduklarını bildirdi.

Filistin Kurtuluş Örgütü’nün yeniden yapılandırılması çağrısında bulunan Heniyye, “Hamas’ın ve İslami Cihad’ın bulunmadığı, Halk Cephesi ve Demokratik Cephe ile Filistinli diğer grupların etkili olmadığı bir Filistin Kurtuluş Örgütü’nün ne anlamı var?” diye sordu.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi