Hamas'tan bir heyet, Filistinli grup ile İsrail'in önerideki ayrıntılar konusunda anlaşmazlığa düşmesinin ardından Mısırlı ve Katarlı yetkililerle ateşkes için yeniden müzakerelerde bulunmak üzere Perşembe günü Kahire'ye geldi.

Al-Araby Al-Jadeed'in haberine göre Hamas başkan yardımcısı Halil El Hayye liderliğindeki heyet, Mısır istihbarat servisi ve diğer Filistinli gruplardan yetkililerle birkaç gün sürecek ve 'savaş sonrası' Gazze'ye ilişkin tartışmaları da içeren görüşmeler yapacak.

Mısırlı yetkililer, yaklaşık iki hafta önce ABD, Mısır ve Katarlı yetkililer tarafından hazırlanan ilk 'Paris Anlaşması' İsrail ya da Hamas tarafından bütünüyle kabul edilmediği için yenilenen müzakerelerin on gün kadar sürebileceğini söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Perşembe günü savaş kabinesiyle Hamas'ın değişikliklerini görüşmek üzere bir toplantı yapması bekleniyor. Toplantı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Tel Aviv ve diğer bölge başkentlerine yaptığı ziyaretin ardından gerçekleşecek.

İsrail medyası Perşembe günü İsrail'in Hamas'a cevabını Perşembe akşamından önce vermeyeceğini bildirdi.

Hamas, Al Jazeera tarafından görülen bir taslağa göre, çatışmaların üç aşamalı olarak durdurulmasını, her aşamanın 45 gün sürmesini ve İsrail'de tutuklu bulunan Filistinli kadın ve çocukların Gazze'deki rehinelerle takas edilmesini içeren bir anlaşmaya açık olduğunu belirtti.

Filistinli grup ayrıca İsrail'in Gazze Şeridi üzerindeki kuşatmasına son verilmesini ve sivil binaların yeniden inşasına başlanmasını talep etti.

Hamas ikinci aşamanın başlamasından önce İsrail güçlerinin çekilmesi de dâhil olmak üzere savaşın tamamen sona erdirilmesi gerektiğini savunuyor.

Salı günü Hamas, Katar ve Mısır'daki arabuluculara değiştirilmiş teklifini iletti ancak Çarşamba akşamı, ABD ve Katar'ın iki tarafın bir anlaşmaya varacağı yönündeki iyimserliğine rağmen İsrail anlaşmayı açıkça reddetti.

Hedefi Hamas'ın tasfiyesi olarak ifade edilen Netanyahu, Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında grubun şartlarını "tuhaf" olarak nitelendirerek şiddetle reddetti.

Netanyahu "Tam ve nihai bir zaferden başka bir çözüm yok" dedi. "Eğer Hamas Gazze'de hayatta kalacaksa, bir sonraki katliama kadar sadece bir zaman meselesi var demektir."

Filistin Devlet Başkanı Abbas, hükümetin istifasını kabul etti Filistin Devlet Başkanı Abbas, hükümetin istifasını kabul etti

Başbakan, İsrail'in saldırısını, İsrail ordusunun kente sığınma emri vermesinin ardından bir milyondan fazla yerinden edilmiş Filistinlinin güvenlik arayışına girdiği Refah'ın güneyine doğru genişleteceğini söyledi.

Bu arada AFP ajansı Blinken'in rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik bir anlaşmayı ilerletmek amacıyla Perşembe günü İsrailli politikacılar Benny Gantz ve Gadi Eisenkot ile görüşmeler yaptığını bildirdi. Blinken ayrıca Netanyahu'ya yakınlarının güvenli bir şekilde geri dönmelerini sağlaması için baskı yapan rehinelerin aileleriyle de bir araya geldi.

Daily Ummah