Filistin Esirler Cemiyeti, 23 Nisan'da yaptığı yazılı açıklamada, İsrail askeri mahkemesinin, 78 günden bu yana açlık grevinde olan ve sağlık durumu kötüye giden Adnan'ın, "kefaletle tahliye" talebini reddettiği kaydedilmişti.

İsrail zulmünü dile getirdiği için "antisemitik" ilan edildi İsrail zulmünü dile getirdiği için "antisemitik" ilan edildi

Filistinli grupların tepkisi

İslami Cihad Hareketinin işgal altındaki Batı Şeria'daki yöneticilerinden Adnan'ın hayatını kaybetmesinin ardından Hareketten yapılan yazılı açıklamada, "İsrail'in suçlarının cevapsız kalmayacağı ve Hareketin mücadelesinin durmadan devam edeceği" ifade edildi.

Adnan'ın Filistin direnişindeki rolüne vurgu yapılan açıklamada, İsrail'e karşı Filistin direnişinin azim ve kararlılıkla devam edeceği kaydedildi.

"İşgal hükümeti bu suçun bedelini ödeyecektir"

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada da Adnan'ın hayatını kaybetmesinin sorumluluğunun tümüyle İsrail'e ait olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Bu suç önceden tasarlanmış ve soğukkanlılıkla işlenmiştir ve işgal hükümeti bu suçun bedelini ödeyecektir." ifadeleri kullanıldı.

Filistinli Mücahitler Hareketinin açıklamasında da, "Adnan'ın hayatını kaybetmesinden İsrail'in sorumlu olduğu ve sonuçlarına da katlanacağı" kaydedildi.

Açıklamada, uluslararası insan hakları örgütlerine İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların korunması için sorumluluk üstlenme ve harekete geçme çağrısında bulunuldu.

İslami Cihad üyesi Hıdır Adnan'ın vefat etmesi sonrası Hizbullah Filistin halkına başsağlığı dileyerek "Hizbullah, kahraman direniş savaşçısı tutsak Şeyh'in şehadetinden dolayı Filistin halkına ve direniş hareketlerine, özellikle İslami Cihad Hareketi'ndeki kardeşlere ve mahkumların derneklerine, kulüplerine ve derneklerine en derin başsağlığı ve hayır dualarını sunuyor," ifadelerini kullandı.