İsrail medya kuruluşlarında çıkan haberlere göre, Gazze'deki Filistinli gruplar, İslami Cihad'ın üst düzey üyesi Hıdır Adnan'ın İsrail hapishanesinde ölüm haberinin ardından bugün İsrail'e roket attı.

Hıdır Adnan, geçtiğimiz Şubat ayında Cenin'de tutuklanarak 86 gün süren açlık grevine başladı. Hapishane yetkilileri yaptıkları açıklamada, Adnan'ın baygın bedenine ulaştıklarını, hastaneye kaldırıldığında da vefat ettiklerini bildirdi. 

İslami Cihad, Batı Şeria ve Gazze'de genel grev ilan etti ve İsrail'i cinayetle suçladı.

Batı Şeria'nın Cenin kentinde ikamet eden Adnan, terör faaliyeti ve teröre teşvik şüphesiyle güvenlik güçleri tarafından tutuklanmıştı. Bu onun 13. tutuklanması ve 10. kez cezaevinde tutulmasıydı ve daha önce yaptığı gibi hemen açlık grevine başladı ve herhangi bir tıbbi müdahaleyi reddetti.

2015 yılında Adnan, yetkililere kendisini serbest bırakması için baskı yapmak amacıyla 56 gün boyunca açlık grevinde kalmış ve diğer tutukluları da aynısını yapmaya çağırmıştı.

Geçen Şubat ayında, aynı zamanda İslami Cihad'ın bir üyesi olan Hişam Ebu Hawash da İsrail'in onu bir ay içinde serbest bırakmayı kabul etmesinin ardından idari tutukluluğunu protesto etmek için 140 günlük açlık grevine son verdi.

Filistin Başbakanı Muhammad İştiyye yaptığı açıklamada, Adnan'ın vefatından dolayı bugünün Filistinliler için üzücü bir gün olduğunu söyledi.

Güney Afrikalı Müslümanlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kutladı Güney Afrikalı Müslümanlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kutladı

İştiyye, "İşgal, hapishane yetkilileri ve mahkemeler ona karşı bir suç işledi, serbest bırakılmasını reddetti ve hücre hapsinde onu tıbbi olarak ihmal etti." dedi.

Salı günü İsrail'in güneyindeki Gazze'den en az üç roket fırlatıldı ve bu saldırı, Suriye'deki rejimin Halep havaalanına düzenlenen saldırının arkasında İsrail'in olduğunu iddia ederek havaalanını hizmet dışı bırakmasından saatler sonra gerçekleşti.

İngiltere merkezli bir savaş gözlemcisi olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, saldırı Hizbullah'ın silah depolarını hedef aldı ve yok etti. Ayrıca saldırının Lübnan toprakları üzerinden havadan gerçekleştirildiği bildirildi. Mühimmat taşıyan çok sayıda kamyonun da saldırıya uğradığı bildirildi.

Bu saldırı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin Çarşamba günü İranlı bir liderin 13 yıldır ilk kez Suriye'ye yapacağı beklenen ziyaretten önce geldi.

Kaynak: Daily Ummah