Almanya'da düzenlenen 60. Münih Güvenlik Konferansı'nda (MSC 2024) bir oturumda konuşan Jaishankar, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına değindi.

İsrail'in uluslararası insancıl hukuku gözetme zorunluluğu olduğunu belirten Jaishankar, "İsrail sivil kayıplar konusunda dikkatli olmalıydı." dedi.

Hindistan'ın iki devletli çözüme inancını koruduğunu söyleyen Jaishankar, "Bu pozisyonumuzu yıllardır koruyoruz. Bugün çok daha fazla ülke iki devletli çözümün sadece gerekli değil, eskisinden daha acil olduğunu düşünüyor." diye konuştu.

"Rehinelerin iadesinin" bir zorunluluk olduğuna de değinen Jaishankar ayrıca, "Yardım ulaştırmak için sürdürülebilir bir insani koridora ihtiyaç var." görüşünü paylaştı.

Rusya’da, Filistin Toprak Günü’nün 48. yılı nedeniyle etkinlik düzenlendi Rusya’da, Filistin Toprak Günü’nün 48. yılı nedeniyle etkinlik düzenlendi

"Birden fazla seçeneğe sahip olacak kadar zekiysem, bana hayran olmalısınız"

Hindistan'ın Rusya'dan petrol almasının ABD ile ilişkilerde sorun oluşturup oluşturmadığı yönündeki soruyu yanıtlayan Jaishankar, ülkesinin diplomatik açıdan farklı taraflardan ülkelerle ilişkisini devam ettirmesi ve "birden fazla seçeneğe" sahip olması gerekliliğinin altını çizdi.

Jaishankar, "Eğer birden fazla seçeneğim olacak kadar zekiysem, bana hayranlık duymalısınız. Eleştirmemelisiniz." ifadelerini kullanırken, ülkelerle "tek boyutlu" ilişki kurmanın da zor olduğunu kaydetti.