Rutte, sosyal medyada hesabından yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinde Gazze'ye daha fazla insani yardımların girmesi, kalıcı ateşkes ve Refah operasyonuna değindiklerini bildirdi.

Filistin destekçisi İtalyan şef Rubini darbedildi Filistin destekçisi İtalyan şef Rubini darbedildi

Hollanda'nın, İsrail'in güvenliğinin sadık bir destekçisi olduğu konusunda Netanyahu'ya güvence verdiğini aktaran Rutte, "Son birkaç gün içinde gerilimin daha fazla tırmanmamış olmasından memnuniyet duyuyorum. Tüm tarafların itidalli davranmaya devam etmesi gerekmektedir." paylaşımında bulundu.

Refah'a operasyondan kaçınma çağrısı

Rutte, kıtlığın önlenmesi için Filistin halkına çok daha fazla yardım ulaştırılmasının zorunlu ve acil olduğunu kaydederek, "Bu nedenle bir kez daha Gazze'deki çatışmaya kalıcı bir çözüm getirecek acil bir ateşkes çağrısında bulundum." ifadesine yer verdi.

İsrail'in, Refah'a olası bir geniş çaplı kara harekatından kaçınması gerektiğini vurgulayan Rutte, "Son olarak Başbakan Netanyahu'yu Refah'ta geniş çaplı bir kara harekatı başlatmaktan kaçınmaya çağırdım. Bu durum, şu anda bölgede bulunan ve gidecek başka bir yeri olmayan yaklaşık 1,5 milyon insan üzerinde yıkıcı bir etki yaratacaktır." değerlendirmesini yaptı.