Hristijan Mickoski: Yeni hükümet kurmaya çalışacağım

hristijna mickoski

Kuzey Makedonya’da muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun açıklanmasının ardından bugün VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümeti kurmaya çalışacağını söyledi.

VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski düzenlediği basın toplantısında, yerel seçimlerin mevcut hükümet ve politikaları hakkında bir referandum anlamına geldiğini belirtti.

SDSM Genel Başkanı ve Başbakan Zoran Zaev’in halkın beklentilerine ihanet ettiği ve hile ile yönettiği için düşmesi gerektiğini ifade eden Mickoski, “VMRO DPMNE cesaretle bu işe girdi ve halkın yanında duruyor. Bu yüzden seçimlerin ardından yeni çoğunluk oluşturmaya giriştim. VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı-Alternativa, Levica ve Besa Hareketi hükümetin suçlarına karşı birleşen koalisyondur.” ifadelerini kullandı.

Dün oluşturulan yeni meclis çoğunluğunun artabileceğini söyleyen Mickoski, “Yalnızca ciddi güvenilir bir hükümet olacağına emin olursam yeni hükümet kurmaya çalışacağım. Bu amaca ulaşılmazsa ve hükümetin tam etkinliğini sağlayamazsam meclis önünde hızlı erken genel seçimleri talep edeceğim.” diye konuştu.

VMRO DPMNE ile hükümette yer almayacağını sadece Zaev hükümetinin düşmesi için imza attıklarını yazan Levica Başkanı Apasiev’in sosyal medya paylaşımı hakkında yorum yapmaktan kaçınan Mickoski, Zaev’in Pazartesi günü Meclis’te istifa etmesini beklediklerini ve eğer istifa etmezse mevcut hükümete karşı gensoru önergesini harekete geçireceklerini belirtti.

Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.