14 Mayıs seçimlerinde meclise 4 vekil sokan HÜDA PAR, kadına ve anneye olan yaklaşımının İslam ahlakına uygun olması sebebiyle muhalefet tarafından eleştirilerin hedefi haline gelmişti. 

CHP'li asistan başörtülü kadınları hedef aldı CHP'li asistan başörtülü kadınları hedef aldı

14 Mayıs seçim sürecinde birçok karalama kampanyasına maruz kalan ve duruşundan hiç taviz vermeyen HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nun "Kadını hem bedeni hem emeği üzerinden daha fazla sömürmeye çalışan insanlar bize saldırıyor. Bu zihniyet iktidar olursa kadın çalışamayacak diyorlar. Biz diyoruz ki kadın isterse çalışmalıdır. Bir kadın çalışmak istemiyorsa, kapitalist çarkların arasında o kadını ezdirmeyelim, bütün ihtiyaçlarını devlet tarafından karşılayalım." sözleri ise çok konuşulmuştu.


İstanbul Eski İl Kadın Kolları Başkanı Münevver Aktaş ise çamur at izin kalsın misali HÜDA PAR'ın kadına yaklaşımı konusunda çok ciddi algının oluşmasından sonra önemli açıklamalarda bulundu. Aktaş, başta ilim ve eğitim olmak üzere HÜDA PAR'ın birçok çalışmaya imza attığını belirterek, doğru bilinen yanlışları anlattı.

HÜDA PAR kadınların çalışmasına karşı değil

HÜDA PAR'ın içerisinde çalışan binlerce kadın olduğunu söyleyen Aktaş, HÜDA PAR'ın ifade ettiği şeyleri 3 maddeyle sıraladı.

  • Birincisi, kadın ekonomik sebeplerden dolayı çalışmak zorunda bırakılmamalı. Kadın paraya muhtaç olduğu için değil, topluma bilgisiyle değer katmak, toplumun kendisine ihtiyaç duyduğu alanlarda çalışabilmelidir. Herhangi bir sebepten dolayı geçimini sağlayamayan kadının geçimini sosyal devlet anlayışı ile bir fon ile karşılanmalıdır.
  • Kadının şahsiyetine, kişiliğine, saygınlığına, itibarına, iş yüküne uygun işlerde çalışmasını savunuyoruz.
  • Kadının çalışacağı ortam önemlidir. İslami ve insani değerlerden uzak ve ahlaki çöküntüye sebep olabilecek ortamlar olmamalı, kadını çalışırken rahatsız edecek kişilerin arasında çalışmasının önlenmesi gerektiğini savunuyoruz.

"Bir anne-baba evladı için ne istiyorsa HÜDA PAR'da onu istiyor."

"Kadınlar eve mi kapatılacakmış? Geçin bunları." diyen Aktaş, "Bir anne-baba evladı için ne istiyorsa HÜDA PAR'da onu istiyor." ifadelerini kullanarak, HÜDA PAR'ın çalışan kadına 'vicdanlı' yaklaşımını gözler önüne serdi.

 "15 Temmuz'da aydın kesim neredeydi?"

15 Temmuz'da köle diye iftira attığınız kadınlarımız elinde Türkiye bayrağı ile boğazda, havalimanında vatanı savunurken bu aydın kesim neredeydi? Herkes kendini sorgulasın. Seçim çalışması ayrıdır... İnsan ve partiler üzerinden çirkin algılar üreterek oy devşirme oyunları yapanlar hayal kırıklığı yasayacak. Siyaset gemisi yalanla, hileyle, tiyatroyla yürümez." şeklinde konuştu.

"Helalleştik diyorlar ama biz hakkımızı helal etmiyoruz!"

HÜDA PAR'ın şu anda maruz kaldığı saldırıların ilk defa yaşanmadığını ve bu saldırıların HÜDA PAR'a değil aslında Müslümanlara yapıldığını hatırlatan Aktaş, "Yıllardır bizi küçümsediler. Başörtüden dolayı evinde otur, çocuk bak, Meclis'e, okula girme demediler mi? Şu an HÜDA PAR'ı hedef almışlar. Zihniyet aynı. İnanın hiçbir şey değişmemiş. Helalleştik diyorlar, helalleşmedik. Biz hakkımızı helal etmiyoruz." dedi.

"28 Şubat'lar yaşanmasın istiyorsak 28 Mayıs'ta Erdoğan'a oy vereceğiz"

Aktaş, "İnanın kaygılarımız ortak, gayemiz bir, umudumuz, yarınlarımız sizinle hep güçlü. Ve tekrar 28 Şubatlar yaşanmasın, kadınlarımız hastane kapılarında can vermesin, Meclis'te, her alanda kadınlarımızın sözü olsun; evlatlarımız, nesillerimiz bizim çektiğimiz sıkıntıları çekmesin istiyorsak 28 Mayıs'ta vatanımız için bu millet için Recep Tayyip Erdoğan'a oy veriyoruz." dedi.

HÜDA PAR'ı geçmişte bir araya geldiği Meral Akşener ve Yapıcıoğlu'nun konuşması ardından alkışlayan Kılıçdaroğlu dahil birçok muhalefetin önde gelen ismi karalanmaya devam ediyor. Kadın ekonomik sebeplerden dolayı çalışmak zorunda bırakılmamasını savunan HÜDA PAR ise benimsediği ümmet ideolojisi ışığında yeni meclis döneminde söz sahibi olmaya adım atıyor.

Daily Ummah