Husilerin Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Mehdi el-Meşşat, Yemen'in bağımsızlığının yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "anayasal olarak halkın servetini korumak ve petrol ile gaz zenginliklerinin yağmalanmasını önlemek için sağlam konumlarını yenilediklerini" belirtti.

"Yemenlilerin meşru hakkının uluslararası denizciliğe herhangi bir tehdit anlamına gelmediğini" ifade eden Meşşat, "asıl tehdit oluşturanın, Yemenlilerin zenginliğine saldırganlığını, ablukasını ve halkın servetini yağmalamayı sürdürenler olduğunu" vurguladı.

Yemen hükümetinden şu ana kadar Meşşat'ın açıklamalarına ilişkin bir değerlendirme gelmedi.

Meşşat'ın açıklamaları, "Husilerin petrol limanlarına yönelik saldırılarını uluslararası çağrılara rağmen sürdüreceği iması" olarak değerlendirildi.

Husilerin petrol limanlarına yönelik saldırıları

Husiler, ekim ayında Hadramevt ilinin idari merkezi Mukella kentinde bulunan Dabbe Petrol Limanı ile Şebve ilindeki En-Nuşeyme Petrol Limanı ve 9 Kasım'da da Kuna Limanı'nı hedef almıştı.

İran destekli Husilerden yapılan açıklamada, "Dabbe Limanı'ndan ham petrol yağmalamaya çalışan bir gemiyi önlemek için küçük bir uyarı olarak saldırıyı gerçekleştirdik." ifadesi kullanılmıştı.

Saldırı uluslararası düzeyde kınanırken, Husilere gerilimi tırmandırmama ve bu tür saldırılara son verme çağrısı yapılmıştı.

Yemen'deki İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.