Yemenli Husi grubu dün (Salı), Yemen'den petrol ihracatını önlemek için limanlara yönelik saldırılarını sürdürme sözü verdi.

Bu açıklama, Yemen'in 30 Kasım 1967'de İngiliz sömürgeciliğinden bağımsızlığının yıldönümü münasebetiyle grubun sözde Yüksek Siyasi Konseyi başkanı Mehdi Al-Mashat'a hitaben yaptığı konuşmada geldi. 

Al-Mashat açıklamasından şunları söyledi: "Halkın haklarını korumak, petrol ve gaz zenginliklerinin yağmalanmasını ( petrol ihracatı ) önlemek için sağlam haklı duruşumuzu bir kez daha vurguluyorum.  Ve "bu hak, uluslararası denizciliğe herhangi bir tehdit anlamına gelmez (...)  tehdit eden kişi, bu halkı ablukaya alan ve servetini yağmalamayı sürdüren kişidir."

Al-Mashat ayrıca, 2016'dan beri askıya alınan Husi kontrolündeki bölgelerde hükümet çalışanlarına maaş ödenmesinin engellenmeye devam etmesi durumunda sonuçları ve yansımaları konusunda uyarıda bulundu. Husilerin, kontrol ettikleri bölgelerdeki çalışanların maaşlarını meşru hükümetin yetkisi altındaki petrol gelirlerinden ödeme zorunluluğuna bağlı kalması, iki taraf arasında süregelen bir krize ve ateşkesin uzatılmasının aksamasına neden oldu.

Al-Mashat'ın bu açıklamaları, Husilerin petrol limanlarına yönelik saldırılarını durdurmaya yönelik uluslararası çağrılara rağmen geldi. Son zamanlarda Husi grubu, Hadramut ve Şabva vilayetlerinde (doğu) Al-Dhaba, Al-Nashima ve Qena olmak üzere 3 petrol limanına ihracatı engellemek saldırılar düzenledi.

Birleşmiş Milletler, 2 Ekim'de sona eren 6 aylık ateşkesi uzatmak için çaba harcıyor. Hükümet ve Husiler, süreyi uzatamamaktan birbirlerini sorumlu tutuyor. 

Yemen, komşu Suudi Arabistan liderliğindeki bir Arap askeri koalisyonu tarafından desteklenen hükümet yanlısı güçler ile Sana'a (kuzeyde) dahil olmak üzere vilayetleri kontrol eden İran destekli Husiler arasında 8 yıldır bir savaşa tanık oluyor. 

Kaynak: Ortadoğu Haber