Reuters tarafından yapılan açıklamaya göre, Esed Suriye bakanlar heyeti ile birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Kremlin'den yapılan açıklamada, ikilinin "siyasi, ticari ve insani alanlarda işbirliğinin yanı sıra Suriye ve çevresindeki duruma genel bir çözüm bulma olasılıkları" üzerinde görüşeceği belirtildi.

Rusya, 2015 yılında Suriye'deki iç savaşa hava bombardımanlarıyla dahil olarak gidişatı Esed lehine çevirmişti.

Moskova'dan gelen yardım, Esed'in kendisini devirmeye çalışan isyancılara kaptırdığı toprakların çoğunu geri kazanmasına yardımcı oldu.

Moskova o zamandan beri ülkedeki askeri tesislerini Suriye'nin Lazkiye eyaletindeki Hmeymim'de kalıcı bir hava üssü ile genişletti.

Rusya'nın Akdeniz kıyı kenti Tartus'taki deniz üssü, Rus Donanmasının eski Sovyetler Birliği dışındaki tek sıcak su limanı oldu.

Batılı istihbaray kaynakları, Rusya'nın Ukrayna'daki yüksek maliyetli savaşının, Suriye'nin NATO'nun güney kanadındaki en sağlam dayanağı olmasına rağmen ülkedeki bazı varlıkları itmeye zorladığını söylüyor.

Esed'in Moskova ziyareti, Mart 2011'de barışçıl gösterilerle başlayan Suriye'deki ayaklanmanın 12. yıldönümüne denk geliyor.

Esed'in muhalefeti ezmek için şiddete başvurmasının ardından protestolar dönüştü. Komşuları ve dünya güçlerini içine çeken ve İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük yerinden edilme krizine neden olan isyan çok taraflı bir iş savaşa dönüştü.

ABD'nin 43 yıllık sırrı ifşa oldu ABD'nin 43 yıllık sırrı ifşa oldu

Kaynak: Daily Ummah