Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde yerinden edilenlerin sığındığı çadır kamplar bölgesinde, 2 gündür etkisini sürdüren fırtına nedeniyle 1’i çocuk 2 sivil hayatını kaybetti, en az 6 sivil yaralandı.

İdlib’deki Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2 gündür etkili olan fırtına nedeniyle İdlib’in Batente ve Kurin köylerinde bulunan kamp etrafındaki duvarların bir kısmı çadır sakinlerinin üzerine yıkıldı.

Yetkililere göre, duvarların yıkılması sonucu Batente’deki Havice Kampı’nda 1 çocuk, Kurin köyünde ise 1 yetişkin yaşamını yitirdi.

İdlib’in Muhambil, Batenta, Sermin, Eriha, Marretmısrin, Zuuf ile Zerzur yerleşimlerinde de aralarında 3 çocuğun bulunduğu toplam 6 sivil yaralandı.

Sivil Savunma ekipleri, yaralıları hastaneye sevk etti.

- 32 bin kişinin fırtınadan olumsuz etkilendiği belirtilmişti

İdlib'de veri çalışmaları yürüten Suriye Acil Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj, yaptığı açıklamada, İdlib’de ve Halep'in kuzey ve batı kırsalındaki çadır bölgelerin son 2 günde şiddetli fırtınadan en çok etkilenen yerler arasında olduğunu söylemişti.

Bölgede depremzedeler için inşa edilen 11 barınma merkezinin şiddetli rüzgar nedeniyle zarar gördüğünü belirten Hallaj, 60 kampta 467 çadırın kullanılmaz hale geldiğini ve 1328 çadırın da kısmen etkilendiği aktarmıştı.

Hallaj, kamplarda hasar tespit çalışmaları sonucu yaklaşık 8 bin 500'ü kadın ve 16 bin 500’ü çocuk olmak üzere yaklaşık 32 bin kişinin fırtınadan olumsuz etkilendiğini kaydetmişti.