Afet sonrası başlayan yardım seferberliğine katılan sivil toplum kuruluşları arasında bulunan İHH'nın Ankara Şubesi de afet bölgesinde arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra hayır kermesleriyle de depremzedelere destek sağlıyor.

İHH Ankara Kadın Kolları Şube Başkanı Nermin Akarslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin ikinci gününden itibaren vakıf binasının yardım faaliyetleri için kullanıldığını belirtti.

Deprem sebebiyle İHH gönüllüsü kadınlarla mutfak atölyesinde mantı, erişte, içli köfte, yaprak sarması, pasta, börek gibi hamur işlerini "yiyecek kermesi"nde satışa sunduklarını, toplanan geliri de nakdi olarak bölgedeki depremzedelere göndereceklerini anlatan Akarslan, gönüllüler tarafından vakfa hibe edilen kumaşlardan dikilen kıyafetlerin de depremzedelere gönderildiğini bildirdi.

Akarslan, "Bize gelen ayni bağışlar, kıyafet, ikinci el ayakkabı ya da nakdi yardımları da toplama alanlarımızda tasnif ederek, depremzede kardeşlerimizin imkanına sunmaya çalışıyoruz." dedi.

İsrailli öğretmenlerin skandalı ifşa oldu İsrailli öğretmenlerin skandalı ifşa oldu

Depremzedeler için merkezde kurulan örgü atölyesinde atkı, bere, yelek ve pançolar ürettiklerini; kişisel bakım çantası, yeni doğan seti, iç çamaşıra kadar ihtiyaçları hazırladıklarını anlatan Akarslan, vakfın MÜSİAD ile birlikte depremzedelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik konteyner projesi yürüttüğüne de değinerek, buna ilişkin alan tespit çalışmalarının yapıldığını ifade etti.

"Kadınlarımızla, kardeşlerimizle şifa olabileceğimiz, merhem olabileceğimiz her noktadan bölgeye destek vermek için çabalıyoruz. İnşallah daha da fazlasını yapmaya gayret edeceğiz" diyen Akarslan, depremzedelere destek kermesinin 18 Şubat Cumartesi gününe kadar devam edeceğini duyurdu.