6 Şubat'ta ülkemizde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler milyonlarca kişiyi etkiledi. Bölgede görülen olumsuz hava şartları yaşanan felaketin boyutunu daha da kötü hale getirdi. 

Bölgeye AFAD ve Kızılay'ın yanı sıra pek çok STK da intikal etti. İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı da 04:17'de meydana gelen ilk depremden hemen sonra bölgeye yardım götüren ilk kuruluşlardan biri oldu.

İHH Afet Yönetimi Başkanı Ömer Kars, depremin meydana geldiği dakikadan itibaren arama-kurtarma ekipleri ile iletişime geçtiklerini belirterek o anları "Depremin ilk meydana geldiği 04:17 saatinden sonra 04:20'de Gaziantep ekip liderimizle istişarede bulunduk." şeklinde ifade etti.

399109781499

Deprem bölgesindeki birçok ilde hemen aksiyon alındığını belirten Kars, Gaziantep'ten sonra Adana ekibiyle iletişime geçtiklerini ve bu iki ilde saat 05:30 civarında arama-kurtarma çalışmalarının başladığını sözlerine ekledi. 

Malatya ve Kahramanmaraş illerinde ise 7.6 büyüklüğündeki ikinci deprem meydana gelmeden önce arama-kurtarma ekiplerinin çalışmaya başladığını belirtti.

Kars, en geç gittikleri ilin Adıyaman olduğunu, fakat oraya da depremden 11 saat sonra varıldığını söyledi. 

10 ilden oluşan deprem bölgesinde arama-kurtarma çalışmalarına İHH bünyesinde 1150 kişi katıldı. Arama-kurtarma çalışmalarının yanında psikososyal destek çalışma grubu da depremzedelerin yaralarını sarabilmek için öncü oldu. 

,sd

İHH'nın afetzedelerin yemek sorununun aşılmasına yönelik de çalışmalar yapılıyor. Toplamda 17 farklı bölgede İHH'ya ait üç adet mobil, dört adet mutfak şeklinde aşevi depremzedelere destek veriyor.

533688153574

Depremin on dokuzuncu gününe gelindiğinde ise hala bölgedeki çalışmalarının devam ettiğini belirten Kars, "Bizim bir inancımız var: Tüm acılar dinene kadar buradayız," diyerek sözlerini sonlandırdı.

İHH’dan Uygur Türkü kadınların hak ihlallerine tepki İHH’dan Uygur Türkü kadınların hak ihlallerine tepki

Kaynak: Daily Ummah