İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Gazze Ofisi Medya Sorumlusu Muhammed eş-Şurefa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgedeki yoksul aileler ve yetimlere yönelik destek çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Üçüncü İntifada Yolda Mı? Üçüncü İntifada Yolda Mı?

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında zarar gören evler ile yoksul ve yetim ailelerine ait hasarlı 33 evin tadilatını tamamladıklarını belirten Şurefa, ağır ekonomik koşullardan muzdarip Gazze halkına yardım ve destek faaliyetlerine devam edildiğini ifade etti.

Gazze'deki Filistin Çalışma ve İskan Bakan Yardımcısı Naci Serhan, Aralık 2022'de yaptığı açıklamada İsrail'in 2007'den bu yana bölgeye düzenlediği saldırıların yaklaşık 18 bin konutu tümüyle yıktığını, 250 bin konutta da kısmi yıkıma yol açtığını bildirmişti.

İsrail, 365 kilometrekare alanda 2 milyondan fazla insan yaşadığı ve yaklaşık 16 yıldır abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne 2007'den beri farklı tarihlerde 4 saldırı düzenledi.

Filistin Uluslararası İlişkiler Konseyinin, Kasım 2022'deki raporuna göre, Gazzeli ailelerin yüzde 20'si "aşırı kalabalık" (oda başına 3 kişiden fazla) konutlarda yaşıyor.