Doğu Türkistan'da başörtüsü yasağı kameralara yansıdı Doğu Türkistan'da başörtüsü yasağı kameralara yansıdı

Gazze'deki İHH Halkla İlişkiler Sorumlusu Mahmud eş-Şurafa, yaptığı açıklamada, bugünden itibaren ramazan ayı sonuna kadar Gazze Şeridi'ndeki yoksul ve yetimlere sıcak yemek dağıtmaya başladıklarını söyledi.

Haftanın 6 günü verilecek yemeklerden her gün yaklaşık 620 kişinin faydalanacağını kaydeden Şurafa, iftar yemeklerinin İHH'nın Gazze'de 2016 yılında Mavi Marmara şehitleri anısına açtığı Mavi Marmara Şehitleri Aşevinde pişirildiğini aktardı.

Şurafa, imkanlar dahilinde Gazze Şeridi'ndeki yoksul ailelerin ve yetimlerin ihtiyaçlarını karşılamak, yoksulluk ve abluka nedeniyle içinde bulundukları zor yaşam koşullarını hafifletmek için çalıştıklarını belirtti.

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre, Gazze'nin yaklaşık 2,3 milyonluk nüfusunun yaklaşık 1,5 milyonu, İsrail'in 16 yılı aşkın süredir Gazze'ye uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle yoksulluk içinde yaşıyor.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni 2006'dan bu yana kara, hava ve denizden abluka altında tutuyor.