İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği ve Doğu Türkistan Nuzugum Kültür ve Aile Derneğinin kadın temsilcileri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Fatih'te bir otelde basın toplantısı düzenledi.

İHH ramazanda 3 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor İHH ramazanda 3 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor

Toplantıda konuşan İHH Kadın Kolları Genel Başkanı Ayşe Müzeyyen Taşçı, savaş, işgal ve kriz bölgelerinin en karanlık yüzünü kadınlar ve çocukların yaşadığını söyledi.

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde hak ihlalleri yaşandığını ifade eden Taşçı, "İHH olarak 20 yıldır Doğu Türkistan'da gerçekleştirilmekte olan bu zulme dikkati çekmek için çok farklı çalışmalar yürütüyoruz. En fazla da sessiz bir çığlığa dönüşen ve dünyaya kapatılan bu zulmün bütün dünya tarafından bilinmesi, duyurulması, bununla alakalı dünya ölçeğinde bir bilinçlendirme gerçekleştirilmesi üzerinden çok yoğun çalışmalar yürütmekteyiz." dedi.

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Hukuki Destek Koordinatörü Avukat Zeynep Ertekin de bölgedeki hak ihlallerin tüm uluslararası anlaşmalara ters düştüğünü belirterek, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm uluslararası organizasyonları ve yargı makamlarını göreve çağırdı.

- "Kadınları dayanışmaya davet ediyoruz"

STK'ler adına ortak basın açıklamasını okuyan Uluslararası Doğu Türkistan STK'ler Birliği Kadın Kolları Temsilcisi Münevver Özuygur ise bölgedeki kadınların 74 yıldan beri sistematik bir şekilde hak ihlalleri yaşadığını söyledi.

Kadınların fiziksel, cinsel, duygusal, sözlü, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kaldığını belirten Özuygur, yaşanan hak ihlallerinin uluslararası hukuka göre insanlığa karşı işlenen suçlar kategorisinde olduğunu kaydetti.

Özuygur, BM ve üye ülkelerin bölgede yaşananları durdurma sorumluluğu olduğunu hatırlatarak, dini inancı ve uyruğu ne olursa olsun dünyanın tüm kadınlarını bu bölgedeki kadınlarla dayanışmaya davet etti.