Vefat haberini, Helbavi'nin oğlu Amr, Twitter'daki hesabından duyurdu. Yakınları da Helbavi'nin bir süredir hasta olduğunu aktardı.

Helbavi'nin naaşı bugün öğle namazına müteakip Doğu Londra Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Chigwell'deki Riyad es-Selam (Gardens of Peace) kabristanına defnedilecek.

İsrail: Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri inşa etme niyetimiz yok İsrail: Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri inşa etme niyetimiz yok

Eski İhvan üyesi Helbavi, teşkilat bünyesinde "Avrupa Sözcülüğü" dahil çeşitli görevlerde bulunmuş, Mısır'daki teşkilata karşı tutumu nedeniyle 2012'de İhvan'dan ayrılmıştı.

Helbavi, Mısır'da 30 Haziran 2013'te düzenlenen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtı gösterilere katılmış ve bu nedenle çok eleştirilmişti.

Helbavi, 2014'te cumhurbaşkanı seçildikten sonra Abdulfettah es-Sisi tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul edilmiş ve o dönemde Sisi'yi destekleyici tutum sergilemişti. Daha sonra rejime karşı eleştirilerde bulunan ve Mısır'dan ayrılarak yurt dışına yerleşen Helbavi, Mısır'da siyasi uzlaşı çağrılarında bulunmuştu.