Müslüman Kardeşler'in (İhvan) üst düzey yöneticilerinden olan İbrahim Münir'in, İngiltere'nin başkenti Londra'da vefat ettiği bildirildi.

Müslüman Kardeşler'in (İhvan) Genel Mürşid Vekili İbrahim Münir'in, İngiltere'nin başkenti Londra'da vefat ettiği öğrenildi.

2020 yılında Müslüman Kardeşler'in (İhvan) Rehberlik Meclisi Başkanlığı'na vekaleten atanan İbrahim Münir, 1928 yılından bu yana teşkilatın işlerini Mısır dışında yöneten ilk kişi olmuştu.

Hamas 50 Büyükelçiliğe ve Uluslararası Kuruluşa Mektup Gönderdi Hamas 50 Büyükelçiliğe ve Uluslararası Kuruluşa Mektup Gönderdi

Münir Londra'da yaşıyordu

Mısır'da Mahmud İzzet'in tutuklanmasından iki hafta sonra onun yerine vekaleten İhvan Rehberlik Konseyi Başkanlığı'na atanan İbrahim Munir, uzun yıllardır Londra'da yaşıyordu. 

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanlığı’na vekaleten atanan ve Londra'da ikamet eden İbrahim Munir, kurulduğu 1928 yılından bu yana teşkilatın işlerini Mısır dışından yöneten ilk kişi olmuştu.

İbrahim Münir kimdir?

İhvan'ı vekaleten de olsa yurt dışından yöneten ilk isim olarak kayda geçen İbrahim Munir, uzun süredir İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşıyordu.

1935 yılında doğan Munir, 1952'de Kahire Üniversitesini bitirdi. İhvan'ın Rehberlik Ofisi Üyesi olan Münir, teşkilatın uluslararası yapılanmasının sekreterliğini yürütüyor ve Avrupa'daki İhvan Sözcüsü olarak görev yapıyordu. Munir 1955 yılında 5 yıl hapse mahkum edildikten sonra 1965 yılında tekrardan tutuklanarak 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi 2012'de Munir ve diğerleri için af çıkardı. Munir 2020 yılında yaptığı açıklamada, "Teşkilat hala iyi durumda ve kapısı dönmek isteyenlere açıktır." ifadelerini kullanmış, yurt dışında yaşayan teşkilat mensupları arasında çözümü için çaba sarfedilen bazı sorunlar olduğunu kabul ederek "Biz melekler topluluğu değiliz." demişti.

Göreve geldikten sonraki ilk açıklamasında Munir, İhvan kadrolarını bir arada tutma ve safları birleştirme çağrısında bulunmuştu.

9ac582b6-2c60-404f-9abe-f07624d6978d

Milli Gazete