İslam İşbirliği Teşkilatından, Batı Şeria'da yeni yasa dışı konut inşası ihalesine kınama İslam İşbirliği Teşkilatından, Batı Şeria'da yeni yasa dışı konut inşası ihalesine kınama

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, din veya inanç temelli şiddetin olumsuz yansımalarına değinerek, toplumlarda dini nefret ve hoşgörüsüzlüğe yer verilmemesi gerektiğini vurguladı.

İbrahim Taha, New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ‘15 Mart Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü’ çerçevesinde düzenlenen etkinlikte bir konuşma yaptı.

İİT Genel Sekreteri, tüm ülkeleri, uluslararası ve bölgesel kuruluşları, din veya inanç temelinde nefret ve hoşgörüsüzlüğe tahrik ile mücadele etmek, diyalog ve anlayışı teşvik etmek için ortak çabalarının bir parçası olarak, 15 Mart’ı Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü olarak kutlamaya çağırdı.

BM üyesi devletlerin ve bazı uluslararası kuruluşların temsilcileri de, ilgili tarafların İslamofobi, ayrımcılık ve dini inanca dayalı nefretle mücadele için yürüttükleri çabalara bağlılıklarını ve desteklerini ifade etti.

Söz konusu etkinlik, İİT Genel Sekreterliği koordinasyonunda BM Genel Kurulu Başkanı ve Pakistan Dışişleri Bakanı tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi.

Şarku'l Avsat