Taha, Moritanya'nın başkenti Novakşot'ta düzenlenen 49. İİT Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı kapsamında İİT Cammu Keşmir Temas Grubu ile bir araya geldi.

İİT'nin Cammu Keşmir halkının kendi kaderini belirleme hakkını elde etmesine destek verdiğini belirten Taha, uluslararası topluma sorunun çözümü için çabaların artırılması çağrısı yaptı.

Toplantı sonrası İİT'den yapılan yazılı açıklamaya göre Temas Grubu üyeleri, toplantıda, Cammu Keşmir halkına desteğini vurgulayarak, bölgedeki çatışmanın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) ilgili kararları uyarınca barışçıl bir şekilde çözülmesini talep etti.

Hindistan'a Cammu Keşmir halkının temel insan haklarına saygı duyma ve anlaşmazlık bulunan bölgenin demografik yapısında herhangi bir değişiklik yapmaktan kaçınma çağrısı yapıldı.

Toplantıda Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari, grup üyelerini bölgedeki son durum hakkında bilgilendirdi.

- Keşmir sorunu

İngiltere, 1947'de sömürge olarak yönettiği Hindistan'dan çekilirken o dönemde prenslik olan Keşmir, bağımsızlıklarını yeni kazanan Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda tercihle karşı karşıya kaldı.

Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan ile birleşmeye karar verdi.

Müslüman Keşmir halkı karara karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı.

Savaşların ardından sağlanan geçici ateşkes sonucunda Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde kaldı. Bölgenin doğusundaki yüzde 20'lik bir kısım ise sınırdaş Çin'in hakimiyetine verildi.

BMGK, 1948'den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halk oylamasıyla belirlenmesini öngörüyor.

Hindistan yönetimi, halk oylamasına karşı tutum benimserken, Pakistan BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

Öte yandan, Hindistan, 5 Ağustos 2019'da Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırmış ve eyaleti merkezi hükümete bağlı iki birlik toprağına bölmüştü. Bu adımın ardından Pakistan ile Hindistan arasındaki tansiyon yükselmişti.