Mısır'da devam eden BM İklim Zirvesi ülke içinde ve dışında muhalif seslerin tutuklanmasının gölgesinde devam ediyor.

Eski bir ordu subayı olan Şerif Osman, Şarm El-Şeyh'te düzenlenen iklim zirvesi sırasında Sisi'ye karşı protestoların ana destekçilerinden biriydi. Mısır'da Cop27 protestoları çağrısında bulunduktan sonra BAE'de tutuklandı.

Başörtüsü Teklifi TBMM'de Başörtüsü Teklifi TBMM'de

ABD vatandaşı olan ve Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi'ye karşı protestoların açık bir destekçisi olan Şerif Osman, Pazar günü ailesini ziyaret etmek için ülkeye geldikten sonra BAE yetkilileri tarafından tutuklandı.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan Osman'a yakın bir kaynaktan alınan bilgiye göre, BAE vatandaşı olan kız kardeşini ve Mısır'dan gelen annesini ziyaret etmek için Dubai'de bulunuyordu. Kaynağa göre, kız kardeşinin evinin önünde polis tarafından tutuklandı.

Şerif Osman'ın nerede olduğu ise şuan bilinmiyor. Yakınları ve arkadaşlarının en büyük korkusu ise Osman'ın Mısır'a teslim edilmesi. 

Eski bir Mısır ordusu subayı olan Osman, şu anda tatil beldesi Şarm El-Şeyh'te düzenlenen BM iklim zirvesinde ( COP27 ) 11 Kasım'da Mısır'da hükümet karşıtı protestolar çağrısında bulunan Mısır'dan sürgün edilen 3 önemli isimden biriydi. 

Protestoların bir diğer destekçisi olan Hüssam al-Ghamry, geçen aydan bu yana Türkiye'de gözaltına alındığı iddia ediliyor.  ​​

Protestoların en önemli aktörlerinden biri de Mısırlı müteahhit Muhammed Ali'dir.

Mısırlı hükümet karşıtı aktivistler, Osman'ın Emirlik makamları tarafından Kahire'ye sınır dışı edilme riskiyle karşı karşıya olduğuna dair korkularını dile getirdiler. 

11/11 protesto çağrıları, son haftalarda yaklaşık 1000 kişinin gözaltına alındığı Mısır'daki hükümet eleştirilerine karşı geniş çaplı bir baskıya yol açtı. 
 

Kaynak: Ortadoğu Haber