Afganistan'da ailesinin 25 yıldır bir odada hapsettiği kadın kurtarıldı Afganistan'da ailesinin 25 yıldır bir odada hapsettiği kadın kurtarıldı

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) baskıcı Çin'in Uygur Türklerine ve Türk Müslümanlarına yönelik asimilasyon politikalarını, baskılarını ve zulmünü gündeme taşıdı. HRW, Şi Cinping yönetimindeki Çin'in Uygur Türklerine yönelik olarak yapılan insan hakları ihlallerine devam ettiğini ve insanlığa karşı suç işlediğini kaydetti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden üye ülkere çağrı!

İnsan Hakları İzleme Örgütünün Asya Direktör Yardımcısı Maya Wang, bugünkü basın açıklamasında, "Geçtiğimiz yıl boyunca Çinli yetkililer, Uygurların ve diğer Türklerin haklarını çiğneyen istismarcı sert saldırı politikalarını sürdürdüler" vurgusunu yaptı. Wang, HRW üyesi ülkelere, "Üye ülkeler insanlığa karşı işlenen suçlar karşısında sessiz kalmamalı” çağrısında bulundu. 

BM'nin Doğu Türkistan raporu

2022 yılının eylül ayında yayımlanan Birleşmiş Milletler (BM) raporu, Çin'in Doğu Türkistan'daki eylemlerinin insanlığa karşı suç teşkil ettiğini tespit etmişti. Raporda; Çin yönetimine; keyfi olarak özgürlüklerinden yoksun bırakılan tüm bireyleri derhal serbest bırakma, kaybolan ailelerin nerede olduklarını açıklığa kavuşturma, iç güvenlik yasalarının tekrar incelemesini yapma ve tüm ayrımcı yasaları yürürlükten kaldırma çağrısı yapıldı.

Doğu Türkistan'da neler oluyor?

Doğu Türkistanlılar, tarihi vatanlarında Çin yönetimi tarafından etnik, kültürel ayrımcılığa ve soykırıma maruz bırakılıyor. Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise Çin Komünist Partisi rejimi, Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında milyonlarca Türkü hapis tutuyor.

Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri ve diğer Türk halkları, Çin’den farklılıklarını koruyarak yaşıyorlar ve Çinlilere benzememek için direniyorlar.

Çin'in Doğu Türkistan'daki ceza kamplarında neler yaşanıyor?

Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk halklarından milyonlarca kişi suçsuz yere toplama kamplarına alınmaktadır. Halen bu baskı tüm şiddetiyle devam etmektedir. Sağ kurtulan tanıkların ifadelerine göre tutuklulara işkence yapılıyor, sağlıksız şartlarda ellerinde kelepçe, ayaklarında zincirle yaşıyor. Kampta tutulanlara ne olduğu belirsiz ilaçlar ve iğneler veriliyor. Tırnak çekme, kamçı, elektrik gibi işkencelere maruz kalıyor. Kadınlar toplu tecavüze uğruyorlar.

Milyonlarca genç, Doğu Türkistan’daki çalışma kamplarında veya Çin’deki fabrikalarda zorunlu köle işçi olarak çalıştırılıyor. Birçoğu toplama ve çalışma kamplarına gönderildikten sonra geride kalanlar da siyasi propaganda ezberlemeye, kamu hizmeti adıyla ücretsiz çalışmaya zorlanıyorlar. Kadınlar kısırlaştırılıyor, hamilelere zorla kürtaj yaptırılıyor. Genç kadınlar, Çinlilerle evliliğe mecbur ediliyor. Ailelerinden koparılan 1 milyona yakın çocuk, çocuk toplama kamplarında asimile ediliyor. Çince konuşmaya Çince yaşamaya, Çinliler gibi beslenmeye zorlanıyor.

Milli ve dini kültür mirasları yok ediliyor. Uygur tarihi ve kültürüyle ilgili kitaplar yakılıyor. Türk- İslam mimarileri ve tarihi şahsiyetlerin türbeleri, heykelleri yok ediliyor. İnanç özgürlüğü hiçe sayılıyor. Camiler yıkılıyor. Kur’anlar yakılıyor. Namaz kılmak, oruç tutmak kampa alınma nedeni olarak gösteriliyor. Türkiye başta olmak üzere yurtdışı ülkelerinde okumuş, seyahat etmiş olmak ya da sadece bunları yapan birinin akrabası olmak bile toplama kampına alınma veya hapse atılma nedeni olabiliyor.

QHA