İsrail işgal güçleri bir bebek ve babasını yaralandı İsrail işgal güçleri bir bebek ve babasını yaralandı

Irak'ın son dönemde yaşanan intihar vakalarındaki artış gözleri adını bu tür olayların çok sık yaşandığı Dhi Kar şehrine çevirdi. Peki bu şehirde neler oluyor? 

2017 yılında art arda gelen intihar haberleri yetkilileri endişelendirdi. İntihar sayısı o yıl içinde 422'ye yükseldi. 2018'de bu sayının azalması beklenirken o yıl intihar vakalarında sayı 519 idi. Sadece 2019 yılında bin 112 intihara teşebbüs vakası görüldü. İntihar sonucu ölüm vakaları 2022'de tespit edilebilen vaka sayısı 58'i erkek 43'ü de kadın olan intihar vakaları yaşandı. 2023'te de bu vakaların devam ettiği belirtiliyor. Farklı zamanlarda fakat aynı yerde intihar vakaları tespit ediliyor. 

Nasıl intihar ediyorlar?

İntihar vakalarının yıllara dağılımında kadın oranının daha fazla olduğu görülüyor. Yetkililer intihar şekillerini ise ateşli silahları kullanma, boğulma, kendini yakma-asma ve aşırı doz uyuşturucu almak olarak açıklıyor. 

Yer aynı

Yetkililer intihar vakalarının genellikle aynı yer ama farklı zamanlarda gerçekleştiğini kimi zaman bu vakaların aynı günde 3 defa yaşanabildiğini kaydediyor. 

Neden intihar ediyorlar?

Dhi Kar eyaletinde yoğunlukla yaşanan bu intihar vakalarının ardında kendilerine El-Kurban adını veren bir grup olduğunu belirtiliyorlar. Yerel kaynaklar El-Kurban adı verilen grubun Hz. Ali'ye (a.s) taptıkları ve zaman zaman kendi aralarında kura çektiklerini ve kurada kimin adı geçerse adak olarak adandığını ifade ediyorlar. Yerel kaynaklar, hükümet ve yetkililerin artan bu intihar vakaları hakkında bir girişimde bulunmamasından yakınıyorlar. 

Kaynak: Ortadoğu Haber