Irak'ta düğün salonunda yangın: Yüzlerce kişi öldü Irak'ta düğün salonunda yangın: Yüzlerce kişi öldü

İranlı mevkidaşı Hüseyin Amir Abdullahiyan ile dün (Çarşamba) düzenlediği basın toplantısında Hüseyin, İran'ın Irak'a askeri saldırı düzenleme tehdidini eleştirerek "İran ve Irak arasındaki ilişkiler mükemmel, Irak' veya Kürdistan bölgesini bombalanma tehdidi makul değil." dedi.

Irak Dışişleri Bakanı "bu yollardan uzak durulması" gerektiğini vurgulayarak, “Diyalog ve güvenlik anlaşması gibi başka yollarımız da var ve sorunlar diyalog ve müzakere yoluyla çözülecek.” ifadelerini kullandı.

Hüseyin, İki tarafın geçtiğimiz mart ayında vardığı güvenlik anlaşmasının uygulanmasına yönelik planın, Irak ile Kürdistan bölgesi arasındaki iş birliğiyle hazırlandığını ve uygulandığını belirtti.

Abdullahiyan ise Irak'ın "güvenlik anlaşmasının şartlarını önümüzdeki günlerde tam olarak uygulayacağını" belirterek, "İran'ın, güvenliğini sağlama konusunda ciddi olduğunu" ifade etti. Abdullahiyan, “Irak tarafından olumlu haberler almaktan duyduğu memnuniyeti” dile getirerek, “Irak'tan duyduklarımızın önümüzdeki saatlerde sahada hayata geçeceğini umuyorum.” dedi.

Şark'ul Avsat