Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Çalışma Bakanlığı Sosyal Koruma Kurumu'ndan 2 bin araştırmacının katılımıyla saha sosyal araştırması için "büyük olarak nitelendirilen bir yardım kampanyası başlattı.

Filistin Camilerinde Şehitler İçin Gıyabi Cenaze Namazları Kılındı Filistin Camilerinde Şehitler İçin Gıyabi Cenaze Namazları Kılındı

Kampanya, sosyal yardıma başvuran bir milyon 746 bin 86 aileyi hedefliyor.

Açıklamada, kampanyanın Sudani hükümetinin "toplumun savunmasız ve yoksul gruplarını desteklemeyi, acılarını hafifletmeyi, onlara makul geçim kaynakları sağlamayı, yoksulluğu azaltmayı ve ekonomik krizlerin etkilerini ele almayı" içeren hükümet programına bağlılığı çerçevesinde geldiği bildirildi.

Irak Planlama Bakanlığı Sözcüsü Abdulzehra Hindavi geçtiğimiz hafta, 2019 yılındaki yüzde 22,5lik oranın ardından ülkedeki yoksulluk oranının bu yıl toplam nüfusun (10 milyondan fazla vatandaş) yaklaşık yüzde 25'ine yükseldiğini söyledi.

Bakanlık, yoksulluğun nedenlerini, o tarihte petrol fiyatlarındaki düşüşe ek olarak, çoğu işletmeyi bir yıldan fazla bir süre durduran “koronavirüs” salgınının yansımalarına bağlıyor. Ancak uzmanlar, yoksulluğun nedenlerini kötü yönetime, yolsuzluğa ve birbirini izleyen hükümetlerin yatırımları çekmedeki ve nüfusun en büyük bölümünü temsil eden artan sayıda genç  için uygun iş fırsatları sağlamadaki başarısızlığına bağlıyor.

Resmi istatistiklere göre, yoksulluk oranları genellikle Zikar, Divaniye ve Meysan gibi  ülkenin orta ve güney valiliklerinde yoğunlaşıyor. Bazı istatistiklerde, yoksulluk seviyeleri toplam nüfusun yüzde 50'sine ulaşırken, Kürt Bölgesin Yönetimi’nin (IKYB) kuzeyindeki bölgelerde bu oran yüzde 10’a düşüyor.

Diğer yandan Çalışma Bakanlığı dün, araştırma kampanyasının en yoksul kesimleri hedef aldığını doğruladı ve yoksul ailelerin sağlık ve eğitim durumlarını öğrenmek adına araştırmaya eşlik edecek kapsamlı bir çalışmadan bahsetti.

Çalışma Bakanlığı Medya Direktörü Necm el-Akabi INA haber ajansına yaptığı açıklamada, elektronik başvuru açıldığı 3 ayı aşkın bir süredir 2 milyon 700 bin ailenin başvurduğunu hak sahibi olmayan 927 binden fazla ailenin ise elendiğini söyledi.

Şarku’l Avsat’ın INA’dan aktardığı habere göre Akabi, toplumsal araştırma kampanyasının hedefleri yaklaşık 1 milyon 800 bin aile olacağını, bunun Bağdat ve diğer vilayetlerde eş zamanlı olarak başlatılan en yoksul bölge ve mahalleleri hedef alan en büyük kampanya olduğunu bildirdi.

Yetkili, sosyal araştırma kampanyasına eğitim, sağlık ve ailelerin yaşadığı sorunlar açısından derinlemesine bir çalışmanın eşlik edeceğini kaydetti.

Akabi, kampanyanın yararlanacağı grupların dul, boşanmış, yaşlı, devlet rolündeki hak sahipleri, mahkûmlar, mahkûm eşi, kayıp eşi, yetişkin kız ve yetimler olduğunu ancak bunun yıl içerisinde mali bütçe onaylandıktan sonra gerçekleşeceğini vurguladı.