Bir Kürt muhalefet partisi, füze ve kamikaze İHA’larıyla hedef alındı.

Bağdat ve Erbil’in ‘Tahran’ın Irak’ın Kürdistan bölgesindeki Kürt muhalefet partilerine yönelik füze ve insansız hava aracı (İHA) saldırılarını’ kınamasına rağmen İran Devrim Muhafızları, 22 Kasım’da bölgeye yakın yerleri hedef aldı.

Yarı resmi Tesnim haber ajansı, Devrim Muhafızları’nın 22 Kasım’da Irak Kürdistan bölgesindeki ‘teröristleri’ füze ve İHA’larla hedef aldığını bildirdi.

Reuters’ın İran haber ajanslarından aktardığına göre Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) olarak bilinen ayrılıkçı bir terör örgütünün Kerkük yakınlarındaki üssü, füzeler ve kamikaze İHA’larla hedef alındı.

Tahran, İranlı Kürt grupları, 16 Eylül’de ahlak polisi tarafından alıkoyulduğu sırada hayatını kaybeden 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini’nin ölümünden bu yana İran’ı kasıp kavuran protestoları körüklemek için Irak Kürdistan bölgesine başvurmakla suçluyor.

Yeni saldırıdan iki gün önce de benzer bir saldırı gerçekleştirildi. Iraklı bir Kürt askeri yetkilisi ve yerel bir polis yetkilisi, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, Irak Kürdistanı yakınlarındaki Altun Köprü civarında PAK’a İHA ile saldırılar düzenlendiğini belirtti. Parti sözcüsü Halil Naderi, “Önlemler aldık ve binaları boşalttık. Can kaybı yok” dedi.

22 Kasım’da Irak hükümeti, İran’ın saldırılarına yönelik reddini ve kınamasını yineledi. Irak Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir bildiride, “İran ve Türk güçlerinin Kürdistan bölgesine füze ve İHA’larla düzenlediği saldırılar, Irak’ın egemenlinin ihlalidir. Ülkeler arasındaki ilişkileri düzenleyen uluslararası sözleşmelere, yasalara ve iyi komşuluk ilkesine aykırı bir eylemdir” ifadelerine yer verildi.

Kürdistan Bölgesel Hükümeti de İran’ın saldırısını kınayarak, saldırıyı ‘Irak’ın egemenliğine yönelik bir ihlal’ olarak nitelendirdi. Ayrıca Kürdistan bölgesine karşı bu hamleye son verilmesi çağrısında bulundu. Bölgesel Hükümet, istikrarın kesinlikle şiddet yoluyla sağlanamayacağına dikkati çekti. Açıklamada ayrıca, Bağdat’taki Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nin dost ve ortaklarına, Birleşmiş Milletler’e (BM) ve genel olarak uluslararası topluma, ‘İran’ın devam eden saldırganlığına karşı açık ve samimi bir tutum sergileme’ çağrısı yapıldı.

Öte yandan Washington’da, Cumhuriyetçi temsilciler Jay Richenthaler ve Michael Waltz, Başkan Joe Biden yönetimini İran’ın Irak’taki son saldırılarına yanıt vermeye ve gelecekte olası başka bir saldırıyı caydırmaya çağırdı.

ABD ve İran arasındaki gerginlik, özellikle Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin 2020 yılında Bağdat’ta bir drone saldırısında öldürülmesinin ardından tırmandı.

Richenthaler ve Waltz, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin’e bir mektup göndererek, ‘bu saldırıların ABD’den güçlü bir yanıt almamasının derin bir endişe konusu’ olduğunu yazdı. Temsilciler, “Bu durumun, İran Devrim Muhafızları’nın bölgede devam eden terör faaliyetlerini yalnızca artıracağına inanıyoruz” dedi. ABD yönetimine de ‘gelecekteki saldırıları caydırmak ve bölgesel çıkarları korumak için bu İran tehditlerine yanıt verme’ çağrısı yapıldı. İki ABD’li temsilci, daha önce Orta Doğu’da görev yapmıştı.

KİK Zirvesi'nden Kudüs'teki Eylemlerin Durdurulması Çağrısı KİK Zirvesi'nden Kudüs'teki Eylemlerin Durdurulması Çağrısı

Kaynak: Şarku'l Avsat