İran’da yargıya bağlı ‘Mizan Online’ internet sitesinin haberinde şu ifadelere yer verildi:

“Yargı Erki Uluslararası İlişkiler Genel Sekreteri ve İran İnsan Hakları Komisyonu Sekreteri Kazım Garibabadi, başsavcılıktan bazı kadın tutukluların cinsel saldırı ve tecavüze uğradığına yönelik iddialarla ilgili ayrıntılı soruşturma yürütülmesini istedi.”

Garibabadi başsavcılığa yönelik kaleme aldığı yazısında şunları söyledi:

“Lütfen gerek yurt içinden gerekse yurt dışından olsun bu tür iddiaların son derece olumsuz etkilerini göz önünde bulundurarak dikkatlice inceleyin ve ele alın. Her şeyden önce bu tür iddialarda bulunanlardan delil talep etmeliyiz.”

Garibabadi ayrıca başsavcılığa ‘soruşturma sonuçlarına göre (saldırıların) faillerini veya bu tür iddialarda bulunanları yargıya sevk etme’ çağrısında da bulundu.

İran yargısı sözcüsü Mesud Sitayişi salı günü, kendi deyimiyle ‘bazı düşmanca medya’ tarafından bildirildiği üzere, ‘kadın mahkumların cinsel tacize uğradığına’ ilişkin ‘yanlış iddialara’ yönelik üzüntüsünü dile getirdi.

İran Cezaevi Servisi 8 Aralık’ta, cezaevlerinde kadınlara yönelik herhangi bir saldırıyı yalanladı ve bu tür bilgileri yayınlayan kişiler hakkında şikayette bulunma tehdidinde bulundu.

İran, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin katı kıyafet kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından Tahran'da gözaltına alındıktan üç gün sonra hayatını kaybetmesinin ardından, 16 Eylül’de protestolara tanık oldu.

İranlı yetkililer protestoları genellikle ‘isyan’ olarak tanımlıyor ve olaylarda güvenlik güçleri de dahil olmak üzere yüzlerce kişinin yaşamını kaybettiğini ve aralarında kadınların da bulunduğu binlerce kişinin tutuklandığını belirtiyor.

Tutukluların aileleri Kacoyi Cezaevi önünde toplandı

İran International’a göre İran’daki protestolar sırasında tutuklananlardan bazılarının aileleri çocuklarının durumunu öğrenmek için Kerec’deki Kacoyi Hapishanesi önünde toplandı.

Söz konusu cezaevinde tutulan bazı kadın tutuklular geçtiğimiz günlerde tutukluluk sürelerinin devam etmesini protesto etmek için açlık grevine başladı.

Tutuklular üzerindeki baskının artmasıyla birlikte, cezaevlerinde açlık grevi dalgası yayılırken, çok sayıda mahkumun sağlığının tehlikede olduğuna dair haberler de yayılıyor.

Armita Abbasi’nin annesi 2 Ocak’ta, kızının açlık grevine başladığını Instagram hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Paylaşımda, Kerec Cezaevi’ndeki kızının bu kararı ‘davası yürütülmediği ve tutukluluğu uzadığı için’ aldığını belirtti. Armita ile birlikte diğer tutukluların da açlık grevine başladığını kaydetti.

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia’dan aktardığı habere göre 15 kadın siyasi tutuklu, cezaevi koşulları, tutukluluk süresinin uzunluğu, yetkililer tarafından avukat kabul edilmemesi ve kefalet belirlenmemesi gibi nedenlerle açlık grevine başladı.

Yetkililer ünlü bir şefi tutukladı

İranlı insan hakları örgütleri dün, güvenlik güçlerinin çarşamba günü ülkeyi sarsan protestoları bastırma kapsamında, sosyal medyada milyonlarca takipçiye sahip olan ünlü şef Navab Ebrahimi’yi tutukladığını duyurdu.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı (HRANA) Ebrahimi’nin Tahran’daki Evincezaevi’ne götürüldüğünü aktardı.  Instagram’da 2,7 milyon takipçisi bulunan ve geleneksel İran mutfağının en leziz tariflerinin nasıl yapıldığını anlattığı videoları çok sayıda insan tarafından izlenen şefin neden tutuklandığı açıklanmadı.

Ancak internette kullanıcıları, aşçının tutuklanmasının, kebap benzeri geleneksel bir İran yemeği olan ve kıymayla yapılan ‘kotlet’ yemeğinin nasıl hazırlandığına yönelik bir videoyu Instagram’da paylaşmasının ardından gerçekleştiğini bildirdi.

Söz konusu kullanıcılara göre Ebrahimi bu tarifi, Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani’nin üç yıl önce Irak’taki ABD hava saldırısı ile suikasta uğramasının anıldığı gün yayınladı.

İranlı rejim muhalifleri her yıl Süleymani’nin suikastının yıldönümünde,  komutanın bir ABD insansız hava aracı tarafından düzenlenen bir saldırıda nasıl öldürüldüğüne atıfta bulunarak kotlet tabağı fotoğraflarını yayınlıyordu.

New York merkezli İran İnsan Hakları Merkezi (CHRI) şu açıklamada bulundu:

“Şef ve internet fenomeni Navab Ebrahimi, Tahran’da tutuklandı. Sosyal medya kullanıcıları, tutuklanmasının nedeninin, geleneksel kebap yemeğinin nasıl hazırlandığına yönelik Instagram’da paylaştığı videodaki açıklamalarla ilgili olduğunu öne sürüyor.”

İnsan hakları örgütü bu tarifle ilgili başka bir ayrıntı vermedi. Ayrıca tarifin Ebrahimi’nin Instagram hesabında şu an bulunmadığı kaydedildi.  

Ekim ayında tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan İranlı yönetmen Nick Youssef, Twitter’da yaptığı bir paylaşımda Ebrahimi’nin tutuklandığını ve Tahran’daki ‘Noc’ adlı kafesinin de kapatıldığını söyledi.

İran makamları Kasım Süleymani için çeşitli anma törenleri düzenlerken muhalifler, İran’ın çeşitli bölgelerinde Süleymani’nin fotoğraflarının bulunduğu pankartları ateşe veren protestocuların videolarını ve fotoğraflarını paylaştı.  

Gazze'de İlk Kez Böbrek Nakli Gerçekleştirildi Gazze'de İlk Kez Böbrek Nakli Gerçekleştirildi

Kaynak: Şarku'l Avsat