ABD ve İsrail dün (Salı), bir ABD yetkilisinin iki müttefikin bugüne kadarki en önemli ortak askeri tatbikatı olarak nitelediği binlerce asker, 12 gemi ve nükleer kapasiteli bombardıman uçakları da dahil olmak üzere 142 uçağı içeren tatbikatı başlattı.

ABD'den Cenin Katliamı Açıklaması: "Endişe Duyuyoruz" ABD'den Cenin Katliamı Açıklaması: "Endişe Duyuyoruz"

Şark'ul Avsat'ın yayınladığı haberde Reuters'in aktardığına göre, üst düzey bir ABD savunma yetkilisi, cuma gününe kadar sürecek olan tatbikatların, ABD ve İsrail orduları arasındaki entegrasyonu göstermeyi ve geliştirmeyi amaçladığını belirtti. Yetkili ayrıca, tatbikatın İran'ın nükleer programı konusunda gerginliğin arttığı bir zamanda gerçekleştirildiğini de ifade etti.

Tatbikatların Tahran'ın ilgisini çekmesi muhtemel. Ancak ABD'li yetkililer, İran hedeflerinin simülasyon modellerinin olmayacağını ve tatbikatların belirli bir düşmana yönelik olmadığını belirtti.

ABD'li yetkili, “Tatbikatın ölçeğinin bir dizi senaryoyla ilgili olduğunu düşünüyorum ve İran bundan bazı sonuçlar çıkarabilir. Tatbikatın amacı, birçok farklı tehdit karşısında İsraillilerle bu ölçekte bir şeyler yapabilme yeteneğimizi değerlendirmeyi amaçlıyor.” dedi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Juniper Oak (Ardıç Meşe) tatbikatının, iletişim sistemlerini, müşterek komuta ve kontrolün entegrasyonunu sağlayacağı, hedeflere baskınlar başlatmayı ve karmaşık senaryoların provasını simüle edeceği belirtildi. Açıklamada ayrıca “tatbikat sırasında İsrail ve ABD hava, deniz ve kara kuvvetleri, deniz tehditlerini simüle eden hedefleri vuracak” ifadeleri kullanıldı.

Tatbikatlarda gerçek mermi kullanılacak ve ABD uçak gemisi USS George H. W. Bush'un saldırı grubundan 6 bin 400 ABD askeri katılacak. Yetkili, İsrail’in karada yaklaşık 450 askerinin bulunduğunu bildirdi.

Yetkili, tatbikata katılacak ABD uçakları arasında B-52 bombardıman uçaklarının yanı sıra F-35, F-15, F-16 ve F-18'in de yer alacağını ve tatbikatların karada, denizde, havada ve uzayda geniş alanlarda gerçekleştirileceğini söyledi.

Tatbikatların planlanması yalnızca iki ay önce, İsrail'in muhafazakâr Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun 29 Aralık'ta yeniden Başbakanlık görevini devralmasından önce başladı. İsrail, ABD Başkanı Joe Biden'ın İran nükleer anlaşmasını yeniden canlandırma girişimlerine, bunun Tahran'ın nükleer silah geliştirmesini durdurmayacağını savunarak karşı çıktı.

Ancak Washington’ın, Rusya'nın Ukrayna savaşında kullandığı insansız hava araçlarını (İHA) tedarik etmeyi bırakması için İran'a baskı yapması ve İranlı protestoculara yönelik baskıyı önlemeye çalışması nedeniyle müzakereler şimdilik durmuş durumda.

İran'ın nükleer programı endişe konusu olmaya devam ediyor. Yetkili, “İran'ın nükleer programının şu anda hiç olmadığı kadar gelişmiş olduğunu söylemenin adil olduğunu düşünüyorum. Programları nükleer silah yapımı için gerekli uranyumu üretmeye yeterli. Bilgi ve deneyimleri artık arttı, dolayısıyla zorluklar da arttı.” değerlendirmesinde bulundu. Üst düzey ABD'li yetkili, Washington Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline ve Çin ile yoğun rekabete odaklanırken, tatbikatın ABD'nin Orta Doğu'daki savaşa hazır güçlerin sayısını nasıl verimli bir şekilde artırabileceğini göstereceğini söyledi.

ABD'li yetkili, ABD’nin İsrail'in güvenliğine olan bağlılığının “sarsılmaz” olduğunu söyledi. “İsrail hükümetleri şu ya da bu yaklaşımla geliyor, gelgitler var. Ancak değişmeyen şey, İsrail'in güvenliğine olan sarsılmaz bağlılığımızdır. Dolayısıyla bu, bölgede çok fazla huzursuzluk ve istikrarsızlığın olduğu bir dönemde İsrail'i desteklemeye devam edeceğimizin bir işaretidir.” dedi.