Şarku’l Avsat’ın CNN’den aktardığı habere göre, bugün ABD ile oynanacak maç öncesinde futbolcuların ‘uygun davranmamaları’ halinde ailelerinin hapis ve işkenceye maruz kalacakları yönünde tehdit etti.

Bilgili bir kaynak, milli marşı okumayı reddeden futbolcuların İran Devrim Muhafızları üyeleriyle bir toplantıya çağrıldığını bildirerek şunları söyledi;

“Kendilerine eğer milli marşı söylemezler veya Tahran rejimine karşı herhangi bir siyasi protestoya katılırlarsa, ailelerinin şiddet, işkence ve hapis cezası ile karşı karşıya kalacaklarının söylendi. Katar’da bilgi toplayan ve takım dışından kimseyle görüşmesine izin verilmeyen oyuncuları izleyen çok sayıda İranlı güvenlik görevlisi var.”

Kaynak, İran milli takımının Portekizli Teknik Direktörü Carlos Queiroz’un, İranlı oyunculara ve ailelerine yönelik tehditlerinin ardından İran Devrim Muhafızları görevlileriyle ayrı ayrı görüştüğünü söyledi ancak söz konusu konuşmanın içeriği hakkında bilgi vermedi.

Queiroz daha önce İranlı oyuncuların Dünya Kupası’nda protesto yapabileceğini, ancak bunun yalnızca FIFA düzenlemeleri dahilinde olduğunu söylemişti.

İran, 22 yaşındaki Kürt Mahsa Amini’nin Eylül ayında polis nezaretinde hayatını kaybetmesinden bu yana protestolarla sarsılıyor.

Huzursuzluk, hayatın her kesiminden İranlılar tarafından bir halk ayaklanmasına dönüştü ve 1979 devriminden bu yana molla liderliğine en cüretkar meydan okumalardan birini ortaya koydu.

İran, huzursuzluktan yabancı düşmanlarını ve onların vekillerini sorumlu tuttu.

Kaynak: Şarku'l Avsat