İran'da 58 kız okulunda öğrencilerin zehirlenmesi dünya kamuoyunu meşgul etmeye devam ediyor. İran'da kız okullarına gerçekleştirilen saldırılara her gün bir yenisi ekleniyor. Bugüne kadar bu saldırılardan yaklaşık olarak 1000 kız öğrencinin etkilendiği belirtiliyor. 

Birçok İranlı bu saldırıların kız okullarının kapatılması yönelik oldukları görüşlerini paylaşsa da Tahran yönetimi planlı bir salıdır ile ilgili belirtilerin olmadığını savunuyor. Yetkililer ülke basınında çıkan ve olaylarla ilgili üç kişinin yaklandığına dair haberleri ise yalanlıyor ve bununla birlikte bu olayın toplumun huzurunu kaçırmak için dışardan desteklendiği vurgusu yapılıyor. 

İran international'de yayınlanan bir habere ise, İran'daki öğretmenler sendikasının kız öğrencilerin zehirlenmelerini kınamak amacıyla protesto gösterilerine hazırlandıklarını yazdı. 

Haberde, 7 Mart'ta ülke genelinde genelinde yapılması planlanan bu gösterilerilere öğretmenler dışında İran halkı da davet edildi. 

Haberde ayrıca İran Öğretmenler Ticaret Derneği'nin, saldırıları "biyoterörizm" olarak nitelendirdiğine ve yetkililerin, 2014 yılında İsfahan'da başörtüsü takmayan kadınlara yönelik asit saldırılarını hatırlatarak bu saldırılara karşı hiçbir cezai işlem uygulanmadığına dikkat çekildi.

Gözaltına Alınmalar

Ülkede kzı öğrencilerin aillerine ise güvenlik güçleri tarafından sert davrandı ve birçok öğrencinin ailesini gözaltına aldı. Gözaltına alınma sürecinde ise polisin aşırı güç kullanması ise eleltirlidi. 

Filistin: Mescid-i Aksa baskını İsrail'in ateşkes iddialarını yalanlıyor Filistin: Mescid-i Aksa baskını İsrail'in ateşkes iddialarını yalanlıyor

Kaynak: Ortadoğu Haber