İran'da son haftalarda yüzlerce kız öğrenci, yetkililerin "kasıtlı" bir gaz saldırısı olarak tanımladığı olayda zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.

Ülke genelinde benzer olaylar bildirilmiş olsa da, vakaların çoğu Kum şehri ve çevresinde görülüyor.

BBC Farsça, Kum'da şimdiye kadar 800 kadar öğrencinin zehirlendiğini ve başkent Tahran'da da çok sayıda vakanın tespit edildiğini bildirdi. Sağlık bakanı yardımcısı Yunus Panahi verdiği demeçte zehirlenmelerin kasıtlı oldabileceğini söyledikten sonra öyle olmadığını iddia etti. Başsavcı Muhammed Cafer Muntazeri de zehirlenmelerin yüksek ihtimalle kasıtlı olabileceğine vurgu yaptı.

Zehirlenen bazı öğrencilerle ilgilenen bir doktor, hastaların "lağım ve tuz kokusu gibi bir koku aldıklarını, baş dönmesi, mide bulantısı ve solunumda zorluk gibi semptomlarla sağlık kuruluşlarına başvurduklarını" söyledi.

Tedavi ettiği bazı kişilerin "okula atılan şüpheli bir şey gördüklerini" söylediklerini de sözlerine ekledi.

Yine de şimdiye kadar hiç kimse kimin sorumlu olabileceğini tam olarak belirleyemiyor. Bazıları aşırı muhafazakarların kızların eğitimini bozma girişiminde bulunduğunu öne sürerken, diğerleri hükümet karşıtı muhalefet gruplarına işaret ediyor.

Zehirlenmelerin görüldüğü okullardan birinde çalışan bir öğretmen, iki meslektaşının daha hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Öğretmen, "Zehrin kokusu çürük kokusu gibi ama gaz değil, gaz kokusuna yakın ve aynı zamanda keskin bir koku gibi" dedi.

"550 kişiden sadece dört öğrenci okula geliyor. Gelenler de korkuyor. Zehrin etkisi o kadar fazla ki bazı öğrenciler birkaç gün yürüyemez hale geliyor" ifadelerini sözlerine ekledi.

Zehirlenen öğrenciler şiddetli öksürükle beraber solunumda zorluk yaşıyor.

İran sağlık bakanlığı, zehrin etkilerinin hafif olduğunu , öncelikle "kas zayıflığına, uyuşukluğa ve birkaç saat mide bulantısına" neden olduğunu vurguladı.

İsrailli Bakandan skandal sözler: "Filistin halkı diye bir şey yok" İsrailli Bakandan skandal sözler: "Filistin halkı diye bir şey yok"

Kız öğrencilerin zehirlenmesinin olası nedenleri hakkında bir dizi teori yayıldı. Popüler olanı, radikal grupların kadınların ve kız çocuklarının eğitimini engellemeye çalışıyor olabileceği.

Ebeveynler, çocuklarını korumak için daha fazlasının yapılması çağrısında bulunarak Kum valiliği binasının önünde protesto düzenledi.

Kaynak: Daily Ummah