Araci'nin basın ofisinden görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Bölgedeki siyasi ve güvenlik meselelerinin ele alındığı görüşmede, iki ülke arasında tüm alanlardaki ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğine işaret edildi.

Irak ve İran arasındaki ilişkilerin stratejik öneme sahip olduğunu ifade eden Araci, Bağdat'ın "karşılıklı saygı ilkesi doğrultusunda ve ortak çıkarlara hizmet edecek şekilde herkesle ilişkilerini her zaman güçlendirmeyi amaçladığını" belirtti.

Gazze'ye "kısıtlı" insani yardım ulaştı Gazze'ye "kısıtlı" insani yardım ulaştı

Araci, sorunların tek taraflı bakış açısıyla değil, yapıcı diyaloglarla çözülebileceğini söyledi.

"Erbil saldırısı" sonrası İran'dan Irak'a ilk üst düzey ziyareti gerçekleştiren Ahmediyan da görüşmede, "Irak ve İran'ın tarihi derinliğe sahip, köklü ilişkilere sahip olduğunu vurguluyoruz. İran, Irak'ın egemenliğine saygı çerçevesinde davranıyor ve tüm sorunların yapıcı diyalogla çözümünden yana." ifadelerini kullandı.

İran, 16 Ocak'ta "bölgede terör ve casusluk (Mossad) karargahları" bulunduğunu ileri sürerek Irak'ın Erbil kentini balistik füzelerle vurduğunu duyurmuştu.

İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan (DMO) yapılan açıklamada, Suriye topraklarındaki terör örgütü DEAŞ'a ait hedeflerin yanı sıra Erbil'de İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad'a ait karargahın balistik füzelerle hedef alındığı belirtilmişti.

Erbil'deki olay yerinde incelemelerde bulunan Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Araci ise "Mossad karargahının hedef alındığı" iddialarının asılsız olduğunu söylemişti.