İranlı bir grup lise öğrencisi, Fransız dergisi Charlie Hebdo'da yayımlanan ülkenin lideri Ali Hamaney'e yönelik "hakaret" içerikli karikatürler nedeniyle gösteri düzenledi.

Öğrenciler, Fransa'nın Tahran Büyükelçiliği önünde dergiyi protesto için bir araya geldi.

Filistin Camilerinde Şehitler İçin Gıyabi Cenaze Namazları Kılındı Filistin Camilerinde Şehitler İçin Gıyabi Cenaze Namazları Kılındı

Mersiye ve marşların okunduğu protestoda göstericiler, "Fransa utan, düşmanlığı bırak", ”ABD ve Avrupa zulüm ve fesat yuvası”, “Macron suç işliyor, Batı destekliyor" sloganlarının yanı sıra ABD, İngiltere, İsrail ve Fransa karşıtı sloganlar attı.

Herhangi bir müdahalenin olmadığı gösteri, öğrencilerin dağılmasıyla sona erdi.

- Charlie Hebdo’da yayımlanan karikatürler

Charlie Hebdo dergisi, İran'daki protestoları desteklemek amacıyla geçen ay başlattığı bir yarışmanın parçası olarak Hamaney'in konu edildiği karikatürler yayımlamıştı.

Olayın ardından Fransa'nın Tahran Büyükelçisi Nicolas Roche'u Dışişleri Bakanlığına çağıran İran, Fransa hükümetine protesto notası vermişti.

İran ayrıca tepki olarak Fransa Dışişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Tahran’daki İran Araştırmaları Enstitüsünü kapatma kararı almıştı.

Tahran’daki Fransa Büyükelçiliği önünde 8 Ocak ve 11 Ocak’ta da söz konusu karikatürlere tepki amacıyla protestolar düzenlenmişti.

AA-20230124-30074987-30074958-IRANLI_OGRENCILER_FRANSIZ_CHARLIE_HEBDO_DERGISININ_HAMANEY_KARIKATURLERINI_PROTESTO_ETTI