İrlanda kadın milli basketbol takımı, antisemitizm suçlamalarını protesto etmek amacıyla İsrailli rakipleriyle tokalaşmayı ya da diğer sosyal yardım hareketlerine katılmayı reddetti.

Perşembe günü bir açıklama yayınlayan İrlanda takımı, İsrailli oyuncu Dor Saar'ın kendilerini "oldukça antisemitik" olmakla suçlamasının ardından, sporcuların İsrail milli takımıyla hediye alışverişi ve resmi tokalaşma gibi geleneksel maç öncesi düzenlemelerde yer almayacağını söyledi.

Sunak, Gazze için ateşkes çağrısı yapmayacak Sunak, Gazze için ateşkes çağrısı yapmayacak

İsrail koçu Sharon Drucker da İrlanda'nın oyuna "saygı duymadığını" iddia etti ve maçla ilgili endişeleri olduğunu söyledi.

Saar'ın suçlaması, oyuncularının İsrail'in Gazze'ye açtığı savaş nedeniyle maçı boykot etmeyi düşündüğü bildirilen İrlanda Takımının öfkeli tepkisine yol açtı.

Takımdan yapılan açıklamada, " Basketball Ireland dün FIBA Avrupa'ya, İsrailli oyuncular ve koçluk personeli tarafından yapılan son yorumların doğrudan bir sonucu olarak - resmi İsrail federasyonu kanallarında yayınlanan kışkırtıcı ve tamamen yanlış antisemitizm suçlamaları da dahil olmak üzere - oyuncularımızın yaklaşan rakiplerimizle geleneksel maç öncesi düzenlemelerine katılmayacağını bildirdi" denildi.

Basketball Ireland, oyuncularını bu kararlarında "tamamen desteklediğini" söyledi.

İsrail, İrlanda'yı 87-57 mağlup etmesine rağmen Filistinliler ve İrlandalılar oyuncuların tutumunu memnuniyetle karşıladı.

Saar'ın yorumları, geçen ay Basketball Ireland tarafından yapılan ve 28,000 Filistinlinin ölümüne neden olan Gazze savaşına tepki olarak "maçların oynanmaması seçeneği de dahil olmak üzere İsrail ile bu fikstürlere ilişkin güçlü endişelerini dile getirdikleri" bir açıklamanın ardından geldi.

Bu karar, İrlanda'ya maçı boykot etmesi için yapılan baskıların artmasının ardından geldi; federasyon bunun mümkün olmayacağını söylese de bazı oyuncular Riga'ya gitmemeyi tercih etti.

İrlanda şu anda EuroBasket elemelerinde İsrail ile oynuyor - maçın Letonya'da oynanmasının nedeni ise İsrail'in saldırılarında şu ana kadar 27,000'den fazla kişinin öldüğü Gazze'de devam eden savaş.

İrlanda aynı zamanda Filistin davasına sempati duyduğu düşünülen az sayıdaki Batılı ülkeden biri ve 2018 yılında Filistin devletini destekleyen ve İsrail mallarını yasaklayan ilk AB ülkesi oldu.

Daily Ummah