İsrail işbirliğini kesmesi sonucu Filistin bankaları olağanüstü hale geçti İsrail işbirliğini kesmesi sonucu Filistin bankaları olağanüstü hale geçti

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, İstanbul Finans Merkezi (İFM), Türkiye Varlık Fonu (TVF), Albaraka Türk Katılım Bankası, İbn Haldun Üniversitesi ve İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) işbirliğinde düzenlenecek zirveye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılması bekleniyor.

AlBaraka İslam Ekonomisi Forumu tarafından düzenlenen ve İslam ülkeleriyle işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan zirve, İslam ekonomisindeki ana temaları, eğilimleri ve fırsatları görüşmek ve sürdürülebilir büyüme ve yeniliği teşvik etmek için uzmanları, akademisyenleri, karar vericileri ve sektör liderlerini bir araya getirecek.

Zirvenin açılış konuşmaları AlBaraka Forumu Mütevelli Heyeti Başkanı Şeyh Abdullah Saleh Kamel ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Dr. Fatih Karahan tarafından yapılacak. ICYF Başkanı Taha Ayhan'ın yanı sıra İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Atilla Arkan, Türkiye Varlık Fonu Başkanı Sayın Salim Arda Ermut ve çeşitli sektör uzmanları da etkinlikte çeşitli konuları ele alacak.

Konular arasında İslami ekonomi düşüncesinin gelişimi, etik ilkelerin dahil edilmesi ve İslami finansın sürdürülebilir ekonomik büyüme üzerindeki etkisi yer alacak.

Zirvenin odaklanacağı konular

Dünyanın farklı bölgelerindeki İslam ülkelerinden gelen konuşmacılar, zirvede kendi bölgelerinin perspektiflerini sunarak İslami finansın bugünün küresel ekonomisindeki rolüne ilişkin kapsamlı fikirlerini paylaşacak.

"İslam Ekonomisine Dair Küresel Düzeyde Öngörüler: Temel Yapı ve İhtiyaçları" ana başlığı çerçevesinde düzenlenecek zirve, İslam ekonomisinin temel ilke ve değerlerini keşfetmeye, küresel İslami finans sektöründeki eğilimleri ve karşılaşılan güçlükleri belirlemeye, Türkiye ve İslam ülkeleri arasındaki başarılı işbirliklerine, dijital çağda İslam ekonomisini ilerletme stratejilerine ve İslam ekonomisinin geleceğini şekillendirmede gençlerin rolünü incelemeye odaklanacak.

Küresel ölçekte İslam ekonomisi için daha sürdürülebilir, kapsayıcı ve yenilikçi bir geleceğe yönelik rota çizen AlBaraka Zirvesi'nde açılış konuşmaları, paneller, çalıştaylar ve network oluşturma oturumları yer alacak.

Editör: Daily Ummah