Diyanet İşleri Başkanlığı ve Özbekistan Müslümanları İdaresi mutabakat zaptı imzaladı Diyanet İşleri Başkanlığı ve Özbekistan Müslümanları İdaresi mutabakat zaptı imzaladı

İİT'nin X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze'deki Rum Ortodoks Kilisesi'ni hedef aldığı saldırıyla uluslararası hukuku ve uluslararası insancıl hukuku açıkça ihlal ettiği belirtildi.

Açıklamada, "İslam İşbirliği Teşkilatı, İsrail işgalinin Gazze Şeridi'ndeki Rum Ortodoks Kilisesi'ni hedef alan ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivilin ölümüne yol açan saldırısını kınıyor." ifadesi kullanıldı.

İsrail'in Gazze halkına uyguladığı toplu cezalandırma ve temel ihtiyaçlardan mahrum bırakma uygulamasının insani felakete yol açtığı belirtilen açıklamada, "İİT, İsrail'in Filistin halkına yönelik acımasız askeri saldırganlığını durdurmak için uluslararası topluma acil müdahale çağrısını yineliyor." ifadesine yer verildi.

İsrail ordusu, dün, Gazze'de yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı tarihi Aziz Porphyrius Rum Ortodoks Kilisesi'ne saldırı düzenlemişti. Saldırıda en az 8 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı.